Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли кои държави все още са монархии?

25 септември 2022, 12:00 часа

В света съществуват 195 суверенни държави.

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

А знаете ли колко от тях са монархии?

След смъртта на британската кралица Елизабет Втора, въпросът за монархиите остро се дискутира в обществото. Изненадващ е броят на страните, управлявани от монарси.

43 страни по света днес са монархии.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Видове монархии

Най-простото определение за монархия е държава, която се управлява от крал, кралица, емир, султан…Но трябва да знаете, че има голяма разлика между различните видове монархии. Днес съществуват четири основни вида:

Конституционна монархия

Монархът разделя властта си с конституционално избрано правителство. В този случай монархът има церемониални и представителни задължения и определени отговорности, но не и политическа власт. Например, във Великобритания монархът трябва да подписва всички закони, за да влязат в сила, но не и правото да ги променя или въвежда нови такива.
Конституционни монархии са: Япония, Великобритания, Дания, Швеция,Норвегия, Нидерландия,Испания, Канада.

Абсолютна монархия

Монархът има пълната и абсолютна политическа власт. Има право да променя, отхвърля, създава нови закони, да представлява интересите на страната в чужбина, да назначава политически лидери и пр.
Примери за абсолютни монархии са: Свазиленд, Саудитска Арабия, Ватикана, Бруней, Оман, Катар.

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Трите най-строго забранени за посетители места в света

Федерална монархия

Федералната монархия е обединение на държави с един-единствен монарх. Държавите си имат собствени правителства или дори монарси, които ги управляват.
Примери за федерални монархии са: Обединени Арабски Емирства, Малайзия. Малайзия е уникална форма на федерална монархия. На всеки 5 години всички лидери на кралството избират помежду си кой ще бъде следващият монарх на Малайзия и на съответния щат.

Смесена монархия

Съществува абсолютен монарх, който може да раздели властите по специфичен за съответната държава начин.
Примери за смесени монархии са: Йордания, Лихтенщайн, Монако, Мароко.
Любопитно, но Лихтенщайн е единствената европейска монархия, която все още практикува стриктно “примогенитура”, т.е. “първородство”, наследствен принцип, според който първороденият получава наследството.   

Най-популярната форма на монархия днес е конституционната монархия. 70% от днешните монархии са от този тип. Този тип управление позволява демократично избиране на правителства, които управляват държавата, а ролята на монарха е церемониална.

Повечето монархии са наследствени и монархът наследява позицията по рождение. Любопитно е, че френският президент Еманюел Макрон технически служи като съ-княз на Андора. Андора формално се управлява от двама князе.
Друг уникален случай е с Папа Франциск, който има абсолютната власт в малката независима град-държава Ватикана и е спечелил това право благодарение на изборен процес, известен като папски конклав.

Непал официално е обявена за република

Критики към монархиите

Много хора твърдят, че не виждат смисъл във функционирането на монархиите в съвременния свят. Част от монархиите по света са критикувани за огромното богатство и власт, които притежават.
Например, според нидерландското правителство, бюджетът на крал Вилем-Александър за 2022 г, финансиран от държавата и следователно от данъкоплатците, възлиза на над 48 милиона евро.
Освен за богатството и живота в лукс, абсолютните монархии често биват критикувани заради липса на политически свободи и човешки права. Например, в Саудитска Арабия няма национални избори. Крал Салман бин Абдулазис Ал Сауд управлява доживот, определя сам членовете на кабинета и налага закони.
Много е вероятно след смъртта на Кралица Елизабет Втора да настъпят някои промени за много от монархиите в света. Още през ноември 2021 г. Барбадос се отказа от британската кралица като държавен глава и създаде нова република с първия си президент и скъса последните колониални връзки близо 400 години, след като първите английски кораби пристигат на карибския остров. Още шест карибски държави изразиха желание да направят същото, а именно: Белиз, Бахами, Ямайка, Гренада, Антигуа и Барбуда, Сейнт Китс и Невис.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес