Кое куче има лилав език? Не, не се шегуваме и не е онова, което детето ви нарисува и смени цветовете му по свой вкус. Фантазията на мъниците често се оказва реалност и колкото и странно да звучи има порода кучета, известни с лилавите си езици. Самата порода също е популярна, но не е особено често отглеждана у нас. Нарича се чау-чау или още лъвска порода, тъй като кучетата се отличават с големи „лъвски“ гриви. Разбрали кое куче има лилав език, искате ли да научите нещо повече за него? Ще ви разкажем.
Породата чау-чау
Една от най-старите породи, отглеждана още в Древен Китай като нейните екземпляри били отлични спътници на богатите благородници, тъй като се отличавали с верността си. Фактът, че породата произхожда от планинските райони на Древен Китай, където в онези времена хората са се хранили предимно със зеленчуци и то осолени, за да ги съхранят за по-дълго, кучетата им също са свикнали със солената храна и със зеленчуците, имат нужда от тях и ги предпочитат. Това отличава ярко породата чау-чау от другите познати породи кучета.
Макар че не са високи, представителите на породата чау-чау не са малки кучета, както повечето ги определят на външен вид. Средното тегло на мъжките достига до 32 килограма, което е далеч от теглото на малко куче. Пухкави, сладки, гушливи и подобни на плюшени мечета, кучетата от тази порода ще ви радват дълго време, ако се грижите правилно за тях.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Защо това куче има лилав език?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Разбрахме за лилавите езици на кучетата от породата чау-чау и че трябва да приемат достатъчно сол, за да не се разболеят, но на какво се дължи най-интересното им различие спрямо другите кучета – този лилав език? За жалост… не знаем. Няма категорични доказателства от зората на появата им – преди новата ера – защо езиците им са синьо-черни или лилави.
Съществуват различни обяснения и предположения, но без категорично доказване и данни за това. Ширят се обаче десетки легенди за лилавия цвят на езика на тези кучета, една т които разказва, че когато светът е бил създаден, на чау-чау е било позволено да оближат всички малки парченца синьо небе, които са паднали на земята. Със сигурност това е само легенда, макар да е интересна, но тя ни подсказва друго – категоричният древен произход на породата и че още древните представители на чау-чау са се отличавали със своите лилави езици.
Кое куче има лилав език освен чау-чау?
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Цветът на езика на чау-чау е уникален. Има само още една порода кучета, които са със синкави езици – шар-пей – кучета, които също се славят с китайски произход. При тях по-скоро обаче преобладава синкаво-черното оцветяване и рядко лавандуловото лилаво, характерно за чау-чау, така че те наистина са просто уникални, като дори малките наследници на породата чау-чау не се раждат с лилави езици, а с розови. Лилавият цвят идва по-късно – около момента на отварянето на очите на кутретата и промяната не е внезапна, а постепенна. Понякога отнема не дни, а месеци, докато розовото езиче на мъника се оцвети в лилаво. До навършване на половин годинка обаче, езикът на кутрето вече трябва да е в интересния и привличащ вниманието лилав цвят, макар да има кутрета, чиито езичета остават розови.