Бабин ден е народен празник, в който се отдава почит на „бабата“, жената, която е изпълнявала ролята на акушерка в далечни времена.
Празникът има няколко обредни елемента – бабите къпят малките деца и ги благославят, намазване на децата с мед и масло, даряване на бабите с обредни кравайчета и вълна, а също и трапеза на младите булки в дома на бабата.
Всички млади жени, на които бабата е бабувала през годината участват като носят баница, вино, питка и т.н. Това е един от най-големите народни женски празници, а в основата му е желанието да се покаже уважението и признателността към възрастните жени, които са бабували на родилките през годината.
Бабинден е! Вижте какви са традициите на празника
Какво правят бабите на Бабинден?
Сутринта на празника бабите обхождат всички домове, в които са бабували. Носят със себе си червена вълна, мед и просо.
Къпят децата и им намазват челата с мед за здраве.
Младата майка полива на бабата вода, за да измие ръцете си.
Дарява я със сапун, нова кърпа и я закичва с китка.
Жените се събират по обяд при бабата, която им е помогнала при раждане, носят й хляб, баница, печена кокошка и вино.
Празникът завършва с влачугане (къпане) на бабата-акушерка. След това жените откарват бабата на колесарка на реката, където извършват обредното изкъпване.
Бабинден е. Знаете ли тези традиции?
Всички са накичени с върви от червени чушки и къдели с вълна. Пеели песни, и играели. На празника не се допускат мъже.
След окъпването на бабата в реката я връщат на ръце в дома й.
Има легенда, според която египетският цар (по времето, когато евреите са в египетски плен) заповядвали на бабите-акушерки да убиват всяко новородено еврейско момче. Но бабите не го правели, защото се страхували от Бога. Поради това той ги дарява с добро.