Областите Арманяк и Коняк се намират в Западна Франция – Коняк е на север от Бордо, а Арманяк на юг. Според професионалистите, в тези региони се произвеждат двата вида най-добро гроздово бренди в света. Конякът се произвежда от грозде Ugny Blanc, Folle Blanche, Colombard и отлежава в дъбови бъчви от Лимузен. Арманяк се произвежда от същите сортове, но за отлежаване се използват бъчви от гасконски дъб.
Други разлики са следните.
Технология на производство: коняк се произвежда посредством двойна дестилация, а арманяк - чрез непрекъсната. И в двата случая се използват бели технически сортове грозде с висока киселинност. Най-важното е да се отбележи, че конякът е смесена напитка от алкохоли на различна възраст, а арманякът се прави с грозде от конкретна реколта.
География: конякът се произвежда в района Шарант, а арманякът - в Гаскония, която е малко на юг.
Класификация: конякът често е смес от алкохоли на различни възрасти. За него най-често се използва буквена класификация (VS, VSOP, XO). Арманяк е основно напитка от реколта в определена година; производителите му използват буквена класификация много по-рядко.
Добавям 50 грама коняк към чая и ефектът е страхотен!
И така: какво представлява конякът?
Коняк е гроздово бренди, произведено в департамента Шарант. В исторически план конякът винаги е бил по-достъпен от арманяка.
Големите конячни къщи купуват дестилати от дребни производители и така в повечето случаи коняците са смеси. Възрастта на смесите се определя от най-младата съставка. Това е и основният критерий при определяне на класа на коняка.
Най-известните класове включват.
- VS (very special): най-младият дестилат е на възраст поне две години;
- VSOP (very superior old pale) - минимум четири години;
- XO (extra old) - минимум 10 години;
- „Наполеон“ - 6 или повече години.
Какво е арманяк?
Арманяк също е гроздово бренди, но по-плътно в сравнение с коняка. Вкусовите му характеристики не на последно място се определят от производствените процеси, както и от по-топлия климат на провинция Гаскония в сравнение с района на Коняк. В старите времена арманяк се е произвеждал от пътуващи винопроизводители, които превозвали казани върху каруци и наливали в тях вино, закупено от местни фермери. Днес арманякът се прави по различен начин - именно в процеса на дестилация се крие основната разлика между него и коняка.
Конякът се дестилира в медни казани 2 пъти.
За дестилация на арманяк се използват значително по-малки колони. Полученият алкохол е много ароматен, с богата, наситена текстура.
Алкохолното съдържание на арманяка и коняка също е различно. След дестилацията в арманяка то е 52-60%. Силата се намалява натурално (в процеса на стареене), както и чрез добавяне на вода, до 45-47%.
Конякът от своя страна след дестилация е с алкохолно съдържание приблизително 70%. По правило чрез прибавяне на вода се намалява до 40%. Ето защо вкусът на коняк е по-лек и не толкова концентриран.
Топ 5 разлики между коняк и бренди
За оптимална зрялост конякът изисква по-дълго отлежаване в дъб. Богатите и ароматни арманяци не отнемат много време, за да развият потенциала си и често се смятат за отлични дори, когато са относително млади.
Обобщавайки, може да кажем, че разликата между коняк и арманяк е предимно в следните показатели.
География на производството.
Суровини и технология на производство.
Състав: конякът е смес, а арманякът е напитка от грозде на конкретна година.
Вкусови характеристики.
Известност на марката.
Как да изберем коняк и арманяк?
За хора, които са слабо запознати със света на коняците и арманяците, основната разлика между тези силни напитки може да се сведе до славата на производителя. Конякът се състои предимно от големи имена, които са познати на всички. Арманякът е нещо по-рядко и уникално, трудно познато на широката публика. Поради тази причина арманякът често се нарича напитка на гастрономи и професионални дегустатори.