Става дума за най-дългата река на Балканския полуостров – Марица. Реката преминава през Пловдив и се влива в Егейско море. Реката е с дължина 472 километра, от които 321,6 километра са в България, което я прави четвъртата по дължина река в страната.
Какво е древното име на река Марица?
Река Марица си има своя история. Датира от хилядолетия, първото име, което носи реката е древногръцкото Хеброс. В древността реката е била почитана като божество, изобразено върху монети. Има оцелели монетни находки, на които Марица е изобразена като брадат мъж, облегнат на скала. Това е знак, че реката носи плодородие в районите където преминава. Мъжът носел корона на главата си, а около него били нарисувани житни класове. Векове по-късно реката е преименувана и носела турското име - Мерич.
Сегашното име на реката е славянско и се споменава за първи път през 12 век. Шест века по-късно нейната водна сила се използва в двигателите на тепавици и мелници. Археолози са установили, че Марица е била плавателна още преди 2500 години.
Списък на реките в България, които всеки трябва да знае
По онова време реката е била достатъчно дълбока и широка, за да пътуват кораби на гръцки колонисти от Тасос и да създадат своя търговски център, който снабдява цяла Тракия с вносни стоки. Смята се, че самото речно корито е стигало до Трихалми, а по бреговете под планината Нибет имало дори стълби, издълбани в скалата, по които хора и стоки да се изкачват. Има изключително полегат наклон, по който до началото на 20 век са плавали тежко натоварени салове и лодки и други.