Един от проблемите на съвременния свят е взаимодействието между обществото и природата. Околната среда е подложена на силно замърсяване, причина за което е върхът на природната еволюция – човекът. Броят на хората се увеличава всяка година, а с това и количеството отпадъци, следствие от промишлените дейности.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
1. Англия била първата страна, която решила да се заеме с въпроса за грамотното преработване на отпадъците. В края на 19 век бил построен завод за тяхното изгаряне. Днес в повечето европейски страни отпадъците се сортират и след това се преработват.
2. Швеция е страната, която води в класацията за успешно преработване на отпадъците - около 52% от общото им количество. Следва я Германия с 48% преработване.
3. Всъщност боклукът е неразделна част от човешката цивилизация, като засяга дори такава област като религията. Например, районът под древния град Йерусалим се наричал „Огнената геена“ - там се изгаряли всички натрупани отпадъци. Сред вярващите това място се превърнало в един от символите на Ада. А в гръцката митология петият от дванадесетте подвига на Херкулес е почистването на отпадъците в конюшните на цар Авгий – след което изразът „авгиевите обори“ се превърнал в символ на занемарено място, отрупано с боклуци.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
4. Науката, която изучава методите за оползотворяване на боклука, се нарича „гарбология“. Нейната археологическа разновидност изследва особеностите в живота на миналите общества, като изучава техните битови отпадъци.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
5. Унищожаването на ненужните компютри е един от най-сериозните проблеми на гарбологията. Понеже старата компютърна техника съдържа токсични вещества, се събира в сметища от затворен тип.
6. За една година рециклирането на метал помага да се спестят ресурси, които могат да осигурят светлина и топлина на повече от 150 милиона апартамента. Рециклирането само на една стъклена бутилка е равно на енергията, необходима за светене на лампа от 100 вата в продължение на четири часа.
7. Fresh Kills е местност до Ню Йорк, която е най-голямото сметище за изхвърляне на боклук в света. То се простира на площ от 890 хектара. В момента е затворено, но в кулминацията на своята дейност през 1986 г. е приемало всеки ден над 29 000 тона боклук.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
8. Изхвърлянето на найлонови торбички има пагубен ефект върху птиците: повече от сто хиляди умират всяка година. Те ядат полиетилена или се се задушават в торбичките.
9. Всяка година повече от 7 милиона тона дрехи попадат в депата за боклук. От тях се рециклират само 12%.
10. През 1990-те години в Европа и Северна Америка възниква движението на фрийганите. Тези хора отричат доминиращата система на безконтролно потребление и предпочитат да намират храна и други материални ценности директно на сметищата. Намерените полезни предмети не само се използват, но и се обменят на битпазари.
11. Хартиена салфетка се разтваря напълно в морска вода за 3 месеца. Един кибрит - за 6 месеца, а фас от цигара - за 5 години. Найлонова торбичка замърсява водите 10-12 години, а консервната кутия изчезва напълно след 500 години. А за да се разтвори напълно стъклена бутилка, са необходими 1000 години.
---