На 3 февруари се чества Зимен Симеоновден, един ден след Сретение Господне (2 февруари).
Още: Голям празник иде на 27 декември, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Защо горещата вода замръзва по-бързо от студената
Симеон Богоприемец
Според християнската традиция Симеон е един от 72-мата преводачи на Стария Завет от еврейски на гръцки.
Когато Симеон превежда определената за него книга на св.пророк Исайя, спира погледа си на част от текста и се опитва с нож да изстърже думата “алма” (”девица”) от кожения свитък и да я замени с “иша” (”млада жена”). Тогава изведнъж в килията се явява белоснежен ангел, който му хваща ръката с ножа и му казва “Праведни Симеон, не повреждай текста на пророка. Ти ще доживееш да видиш Девицата, която ще роди Христа Господен!”
Днес е Зимен Симеоновден! На този ден не се дават пари назаем
Още: Нова година, ново начало: 4 въпроса, на които трябва да си отговорите сега
Още: Как се образуват цифрите на ЕГН
Като гражданин на Йерусалим Симеон заживява в близост до храма и ежедневно и с нетърпение очаква блажената минута, когато ще види Божествения Младенец. И този ден идва.
Според Моисеевия закон на 40-тия ден от раждането на Исус той е занесен от майка си, света Дева Мария и Йосиф, в храма в Йерусалим, за да бъде представен на Бога. Защото всяка първородна мъжка рожба трябва да бъде посветена на Бога.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво е орторексия нервоза и как да се предпазим от нея
Още: Облечете се в този цвят на Нова година, за да привлечете късмет и изобилие в живота си през 2025
Това посвещаване се изразява в предоставяне на първородния син в храма и даването на жертвени животни според възможностите на семейството. В двора на храма ги среща един престарял праведник - Симеон, който с трепет очаквам да види Месията, преди да си отиде от този свят.
Старецът взема в обятията си Исус и изрича знаменателните думи, с които го приема като Бог: “Сега отпускш Твоя раб, Владико, според думата Си смиром; защото очите ми видяха Твоето спасение, което си приготвил пред лицето на всички народи - светлина за просвета на езичниците и слава на Твоя народ Израил”. Тези думи стават след това любима молитва на християните.
Празнуваме Симеоновден
Зимен Симеоновден
Още: Енергията на предишните собственици на апартамента, в който живеете, се прехвърля върху вас
Още: Всички ретроградни планети за 2025 - пълен списък
Според българската народна традиция Зимният Симеоновден е един от най-лошите дни в годината. На някои места го наричат още Симеон Бележник, защото белязва хората, оставя им рани и белези. На този ден се почитат главно бременните жени, младите невести и майките. С празника са свързани някои поверия и забрани.
* Не трябва да се хващат остри предмети, за да не стане детето или животното “симьосано” (с белег).
* Бременните жени и младите невести не трябва да работят и особено да шият, плетат, секат дърва и всякаква дейност, свързана с остри сечива.
* Не трябва да се дава нищо назаем и от къщата не се изнася нищо, за да “не излезе берекетът от дома”.
* Не трябва да се работи с вълна, защото 3 февруари е третият Вълчи празник. В народната памет 1,2 и 3 февруари се наричат Вълчи празници или Трифунци или Мратинци. Посветени са на вълка.
* Забранено е да се произнася думата “вълк”, за да не се разсърдят вълците.
* Не трябва да се изхвърля пепелта и сметта навън, за да не нападат вълците стадата.
По това какъв човек първи ще дойде в къщата се гадае какъв добитък ще се роди - мъжки или женски. Според традицията на Зимен Симеоновден се меси и се раздава царевична питка.
На 3 февруари празнуват Симеон, Симеона, Симон, Симона, Симо, Сима, Симана и Мона.