На 6 май честваме Свети Георги - покровител на земеделците, пастирите и стадата. Като воин, още от Средновековието, той е смятан за закрилник на воините-християни и на християнските армии.
Гергьовски курбан
На Гергьовден задължително се принася жертва - курбан в чест на светеца, която днес се нарича “гергьовско агне”.
По традиция курбанът се прави от първото родено от началото на годината мъжко агне. Предпочита се цветът на козината му да е бял и много рядко се коли черно агне. Животното не трябва да има никакви физически дефекти - да не е куцо, сляпо или без уши.
Къде по света се празнува Гергьовден?
Преди да се заколи, агнето се носи в църковния двор, където свещеникът чете специална молитва. Ако няма възможност агнето да се занесе в църквата, специалната молитва се чете върху сол, с която животното се захранва преди заколването.
Върху главата на животното се слага зелен венец, а на десния му рог се запалва свещ. Стопанинът го прекадява с тамян и го захранва с трева, хляб, трици и осветената в църквата сол. Дава му се вода. Обредното даване на вода и храна е задължително, защото се вярва, че ако агнето “отиде гладно на оня свят”, стадото няма да има приплод.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Коленето на агнето трябва да става на чисто място, където не се стъпва, не се изхвърля боклук и не се използва за отходни нужди от хора и животни. В някои райони на България това става край река или поток, за да може кръвта да изтече във водата. Вярва се, че така млякото през годината ще “тече като вода” и че ще има изобилие във всичко. По същата причина след трапезата костите от агнето също се изхвърлят във вода. С кръвта от закланото агне се очертава кръстен знак върху челата на децата, за да са здрави и се прави кръст над входната врата на дома за предпазване от зли сили.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Какво не се прави на Гергьовден?
Защо се коли агне на Гергьовден?
Както в много други култури се принасят в жертва различни животни, така и на Гергьовден на агнето са гледа като на специално животно. То не просто се “убива”, а се коли с особена почит. Това отношение към жертвеното животно е останало от древни времена и символизира преклонението на хората към природата.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Агнето е не само храна за празничната трапеза, но има своето духовно значение в християнството като символ на съпреживяване на жертвата на Христос. Агнецът е важен символ, свързан с Христос и неговата жертва .Образът на Исус като “жертвен агнец” има дълбок смисъл в християнството, както и в пътя към постигане на вътрешна смиреност.
В този смисъл ритуалът по колене на агне може да се тълкува в контекста на личния духовен растеж, защото жертването на агне символично е свързано с идеята за личната жертва на старите разбирания и трансформация към ново съзнание. Това е процес за преминаване през чистилището на личните ни страсти и достигане на смирение.
Символично жертването на агне е свързано и с възкресението. След жертвоприношението се освобождават старите страсти, идва ново начало, което е по-чисто.