За карамфила се знае, че е една от най-древните подправки в света. Дори не можем да си представим какъв би бил вкусът на греяното вино, ако към него не добавим някоя и друга изсушена пъпка карамфил. Разбира се, тази подправка е успяла да се докаже и в медицината.
Например, в миналото карамфиловото масло е намирало приложение в стоматологията и се е използвало при направата на временни пломби. Карамфилът има доказани антивирусни и противовъзпалителни свойства. Няма да крием, че подправката си има и противопоказания, с които трябва да се внимава.
Ако приемате по 2 зрънца карамфил на ден, ще се случи ЧУДО с тялото ви
Днес обаче ще си говорим основно за присъствието на карамфила в кулинарията. Затова спираме да ви разказваме за свойствата му, защото и сами знаете, че това е една от подправките, които нямат аналог.
Защо да забиваме карамфил в глава лук?
Тук е време да се пренесем във Франция и да надникнем иззад вратите на професионалните кухни, за да разберем какво всъщност правят готвачите, така че ястията им винаги да се получават ненадминато вкусни.
Вземете една глава лук и я почистете от люспите. Започнете да забивате карамфилови пъпки по зеленчука. Не ви съветваме да се увличате, тъй като ароматните свойства на карамфила са добре изразени, 5-6 пъпки са напълно достатъчни.
Лукът със забитите пъпки карамфил може да се добави към всяко едно ястия, супа или бульон, докато се готви. Вкусът накрая е феноменално добър. Преди да оттеглим храната от котлона, е нужно да отстраним зеленчука с пъпките карамфил, така че в ничия чиния да не попаднат.
Ароматът, който ще се носи от ястието, трудно би могъл да се опише с думи. Съветваме ви да пробвате и сами ще се убедите в това, което ви казваме.
Този кулинарен трик може категорично да ви превърне в домакиня за пример, пред чиито ястия всеки да се кланя!