Физическото здраве е важен компонент от цялостното ни, затова не бива да се пренебрегва и да предпочитаме застолялия начин на живот. Обездвижването носи своите последици, а тренировките – своите ползи. Те извайват фигурата ви, като стягат мускулите и контролират здравословното тегло. По този начин се укрепва и нашият имунитет.
Обаче във времена на паднемии като днешните, обездвижването понякога е наложително. Това може да се окаже и фактор за последващо бързо изморяване от тренировка, която дори не сте успели да завършите. Задъхвате се, пулсът ви е много ускорен, мускулите ви болят и просто решавате, че тялото не може да издържи всичкото това напрежение.
Мускулите ви треперят, енергията ви се изчерпва и не смогвате на темпото. Но наистина ли сте физически толкова изтощени, или мозъкът ви се опитва да ви заблуди?
Създадени са редица изследвания и проучвания, показващи влиянието на спорта и тренировките върху човешкия организъм.
Изследванията а доктор Маркус Аман от 2016 г. установяват, че количеството енергия, което притежаваме, се контролира от мозъка. И в много от случаите той неглижира това и изпраща сигнали към мускулите да стопират активността си, за да се съхранят енергийните запаси. Този процес се осъществява, за да се предпази тялото от степен на крайно изтощаване, както и да се осигури енергия за протичащите процеси в организма.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
След като вече сте наясно, че не всичко зависи от физическото ви състояние, а и от мозъка, има някои начини, по които може да го „излъжете“ и да продължите тренировката си.
Как да убедим мозъка, че не сме изтощени и все още притежаваме нужната енергия?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Отново според д-р Аман един от най-ефективните начини да потушите изтощението е да се усмихвате по време на тренировката. Особено в най-напрегнатите моменти, като по този начин ще заблудите мозъка и нервната система, че се чувствате добре и сте изпълнени с енергия. Дължим това на хормоните серотонин и допамин, отговорни за доброто настроение.
Колкото и да не ви се вярва, чрез усмивките наистина ще получите този ефект. Те ще подпомогнат за успешното завършване на тренировката, както и ще ви накарат да се чувствате по-добре психически и физически. Ако по време на спортуване в ума ви се настанят негативни мисли, вие засилвате напрежението и понижавате настроението си, което води до бързо изморяване и психическо изтощение.
Усмивките спомагат и за съсредоточаването и концентрацията. Така че, при следващата си тренировка не забравяйте позитивните си мисли и усмивката на лицето – пробвайте и ще останете доволни!
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават