Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо ми горят ушите?

12 април 2022, 08:40 часа

Вероятно сте чували как някой пита: „Защо ми горят ушите“ и получава отговора: „Някой те говори“. Във фолклора и народните схващания битува митът, че „горенето“ на ушите означава, че някой злослови зад гърба ви или просто ви споменава, обсъжда, говори за вас. Реално „горенето на ушите“ се усеща като парене и почервеняване, дискомфорт в областта. Има куп причини и обяснения, както и заболявания, които причиняват подобни симптоми и не са свързани с традиционното „Горят ми ушите, някой ме говори“.

Защо ми горят ушите?

Според лекарите паренето и зачервяването на ушите нямат нищо общо с хорски клюки, поверия и митове и следва да питате специалистите „Защо ми горят ушите?“. Подобно състояние, ако продължава дълго или се появява системно, е повод за преглед и изследвания. То може да се дължи и на външни фактори като време, психическа преумора или дори да бъде причинено от дрехите, а не да е симптом на заболяване. Най-общо различаваме медицински и немедицински причини като отговор на въпроса „Защо ми горят ушите?“

3 немедицински причини, даващи отговор на въпроса: „Защо ми горят ушите?“

1. Стрес и страх

Отрицателните емоции, гневът, стресът водят до ускоряване на пулса. Протичащите в тялото ви в този момент процеси лесно водят до зачервяване на ушите и до чувство за парене в тях. Ако пък изпитвате страх, то ще имате повишени нива на адреналин в тялото, както и повишено кръвно налягане, които ще резултират в зачервяване на ушите.

2. Прегряване или натиск

Горещото време е сред основните причини за неприятното усещане и въпроса: „Защо ми горят ушите?“. Същото се отнася и за шапките, които притискат силно ушите независимо дали летни модели, или напротив – зимни. Ушанките са друго средство, което може да причини същите неприятни симптоми.

3. Психическо натоварване

Когато имате много работа, извършвана не благодарение на физиката ви, а на мозъка, той работи на бързи обороти, нуждае се от повече кислород, съответно – от повече кръв. Това рефлектира и върху ушите ви, които чувствате затоплени и червени.

5 медицински причини, даващи отговор на въпроса: „Защо ми горят ушите?“

1. Високо кръвно налягане, инсулт

Ако често страдате от горещи и зачервени уши, измерете кръвното си налягане. Възможно е да страдате от хипертония, която е останала недиагностицирана, а това е опасно, тъй като нелекувана, тя създава риск от инфаркт и инсулт, както и от редица други сърдечно-съдови усложнения. Понякога самият инсулт може да се прояви с усещане на парене на ушите и с видимото им зачервяване заедно с други симптоми, характерни за тежкото заболяване. Ако се чувствате зле, потърсете спешна помощ.

2. Дисбаланс на хормони

Това особено се отнася за дамите. Ако сте на възраст над 45 години и често се питате защо ми горят ушите, посетете лекаря си. Редица хормонални проблеми и хронични заболявания протичат и с този симптом. Не отлагайте прегледа, задавайки въпроса защо ми горят ушите на приятелки.

3. Измръзване

Ако сте били дълго на минусови температури и усещате, че ушите ви горят, не пропускайте да посетите лекар. Това е сред най-характерните симптоми на измръзването и са необходими спешни мерки, за да бъдат предотвратени възможните последствия от него.

4. Вегетативно-съдова дистония

Това само по себе си не е заболяване, а резултат от други заболявания или начин, по който се проявява стресът и психическото натоварване при вас. Макар вегетативно-съдовата дистония да не е опасна, изисква внимание, преглед, диагностициране, изключване на други заболявания, които я имитират, и намиране на път за лечението ѝ, тъй като симптомите ѝ са изключително стресиращи и неприятни, макар да не представляват риск за живота и здравето.

5. Алергични реакции

При част от пациентите алергията се проявява не толкова с кожен обрив или симптоми от страна на горните дихателни пътища и очите, колкото със зачервяване на ушите, водещо до въпроса защо ми горят ушите.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес