Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо кучетата заравят кокалите?

07 февруари 2021, 14:19 часа

Дъвченето на кости е любимо занимание на кучетата. Ако едно куче хареса кокала, който си е намерило, може дори да го зарови. За хората това поведение може да изглежда странно. Защо кучетата влагат толкова много енергия в заравянето на своите ценни вещи?

„Причината, заради която кучето заравя нещо, е да го запази за по-късно“, каза Теоти Андерсън, професионален треньор на кучета и консултант по кучешко поведение пред Live Science. „Когато не знаете кога ще намерите следващата си порция храна, има смисъл да скриете остатъците.“

Актът по заравяне на костите е вид „складиране на храна“, тоест съхраняване на наличните хранителни запаси с цел по-късен достъп. Това е често срещано поведение при много видове птици и бозайници, включително при предците на домашните кучета - сивите вълци - откъдето кучетата са наследили своите инстинкти.

Вълците, които са известни със своите хитри ловни умения, се стремят да погълнат напълно плячката си, все пак, от време на време те пренасят и заравят останките на плячката, според проучване от 1976 г., публикувано в списание Ethology. Вълците са известни като привърженици на „разпръснатите запаси“, което означава, че остатъците от храната им се съхраняват в скривалища, разположени на различни места в голям ареал. Същото проучване показва, че дори вълчетата се запасяват и ще преместят запасите си, за да не бъдат открити от брат или сестра. Така че, когато кучетата проявяват това, на пръв поглед, необичайно поведение във вашия двор, бъдете сигурни, че те просто следват своя инстинкт.

Повечето кучета днес не се нуждаят от складиране на храна, тъй като имат стопани, които да ги хранят, но това не означава, че естественото им желание да заравят неща за по-късно все още не съществува. Понякога инстинктът за заравяне няма нищо общо със съхраняването на храната или защитата ѝ от други животни. Смята се, че заравянето може да бъде начин кучето да се наслаждава на ценни предмети отново по-късно. Това също може да бъде начин за отегчени кучета да започнат игра със собственика си или метод за облекчаване на стреса за тревожни кучета.

Междувременно някои породи (териерите, например) просто обичат да копаят, независимо дали да заравят храна или да ровят дупки без никаква конкретна причина. Кучетата, специално отглеждани за лов или преследване на плячка в нейната бърлога, често обичат да заравят играчки, кости и лакомства. Така че, не е необичайно да видим дакел да заравя кост под възглавниците на дивана.

Кучетата, които правят „склад“, обичат да посещават своите съкровища, когато настроението им дойде. Някои кучета скриват лакомство и след това го игнорират в продължение на една седмица. Някои кучета изглеждат несигурни и местят наградата си 20 пъти, преди да се установят на едно място. А други кучета заравят кост и я забравят напълно.

Ако кучето не извади съкровището си, можете да сте сигурни, че не е защото е забравило местонахождението ѝ. Кучетата имат невероятно изострено обоняние, около 10 000 до 100 000 пъти по-силно от това на хората, така че запомнянето на скривалищата рядко е проблем.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес