Изоставянето на домашни любимци на улицата или в приют е не само акт на жестокост, който четириногите не разбират и продължават да чакат своя собственик, когото искрено обичат, но и причина за проблема с нарастващия брой бездомни животни. Именно хората, които изхвърлят животинче или нежеланото му поколение на улицата, са в основата на проблема с бездомничетата – въпреки усиленото кастриране на живеещите на улицата кучета броят им очевидно не намалява с годините. Независимо от причините, най-често сочени като довело до решението за изоставянето, то е жестокост спрямо животното.
Причини за изоставяне на домашни кучета
Сред най-честите причини, които собствениците на куче изтъкват като оправдание, че търсят на любимеца си ново семейство или че го изоставят на улицата, са:
Още: От коя порода са най-високите кучета?
- Преместване зад граница;
- Смяна на квартира с нова, в която домашните любимци не са добре дошли;
- Раждане на бебе в семейството;
- Проява на алергична реакция към четириногите косматковци от страна на член на семейството;
- Тежко заболяване на кучето, чието лечение е извън финансовите способности на семейството;
- Неподдаване на кучето на обучение и дресировка;
- Увреждане на имущество и обзавеждане;
- Липса на финанси за хранене и ветеринарни грижи за кучето и др.
В повечето случаи обаче тези причини са само предтекст. Вероятността собствениците, изоставящи своето куче, да лъжат за причината е голяма. Алергичните реакции към кучета са рядкост, животното няма да бъде по-нахранено на улицата, а ще го дебнат и десетки други опасности, децата, израснали с кучета, стават по-мъдри и добри хора и се учат на състрадателност и уважение към живота и живите същества. Най-притеснителната причина, която обаче собствениците, решили да се освободят от кучето си, премълчават, е проблемното поведение, менталните проблеми, агресия, проявена към стопаните. Премълчаването на поведенчески проблеми не е решение на ситуацията, тъй като е възможно новото семейство да пострада или да се освободи от кучето и то да попадне на улицата след първата му проява на агресия. Това прави откриването на причините защо куче проявява агресия към стопанина си и овладяването на поведението му от ключово значение.
Куче проявява агресия към стопанина си – вижте възможните причини и начини за противодействие
Как така най-добрият приятел на човека се превръща в негов враг? Какви са причините куче да захапе ръката на онзи, който го храни и му е дал подслон, топло легло и щастието да има семейство? Защо куче проявява агресия към стопанина си? Освен ако не говорим за заболяване, довело до агресивна проява, повечето от останали причини за агресия са свързани с нас – с грешки, които допускаме хората. Сред отговорите на въпроса защо куче проявява агресия към стопанина си са:
Още: Какво да правим, ако кучето ни е със запушен нос?
- Малтретиране, тормоз на животното от страна на членове на домакинството, което води до страх у кучето и агресия, която е отбранителна и основана на този страх. Кучето трябва да разбере кой е водачът, кой е шефът, но това не трябва да се случва чрез сила и чрез нараняването му. Грешките в обучението, възпитанието чрез насилие и физическо нараняване неминуемо водят до страх и агресия у четириногия приятел, щом се почувства застрашен. Интервенции, базирани на конфронтация или сплашване, ще увеличат, вместо да намалят тревожността и свързаните с нея агресивни реакции при кучето. Макар често да сте чували, че трябва да бъдете твърди, да сплашите кучето, да му покажете кой е водачът, подчинявайки го, като будите у него страх, това е много погрешно решение, което води до последващи прояви на агресия от страна на кучето.
- Агресия, свързана с пазене на храната, която е разбираема при гладували някога кучета. Да се шегувате с животничето си, отнемайки му паничката, не е нито уместно, нито смешно, а в много случаи може да се окаже и опасно и да отключи, агресия.
- Пренасочена агресия, която ще рече, че кучето може да таи агресия към нещо друго от заобикалящата го среда – друго животно, нещо, което се случва на улицата и кучето го наблюдава, като е възможно да се обърка и да нападне стопанина си, ако в този момент бъде притеснено – докоснато, хванато от него. Пренасочената агресия се наблюдава и при други домашни любимци – котките, но тъй като техните нападения към стопаните не са толкова опасни, рядко се коментират. Подобно поведение подлежи на превъзпитание.
- Заболяване. Различни болести при кучетата, както и болката, водят до проява на агресия. Преди да изхвърлите кучето си или да решите, че е зло, осигурете му преглед при ветеринарен лекар за изключване на скрити здравословни проблеми, довели до агресията.
Според статистиката над 15% от собствениците на кучета са били ухапани от собственото си куче. Не сте сами, ако любимият ви лаещ приятел е проявил агресия. Не всичко е загубено обаче – ако държите на животинката, може да овладеете ситуацията с правилен подход, отношение и с помощта на специалистите. Докато всички ухапвания трябва да се считат за сериозни, обстоятелствата и изборите, направени от кучето преди ухапване, могат да дадат индикация за възможностите, които кучето е обмислило, преди да използва агресия. Именно те могат да помогнат на специалистите да се справят със ситуацията, да работят с кучето и да минимизират до минимум вероятността то да прояви агресия отново.
Защо кучето ви всъщност ви ближе: 5 научни причини, които са изненадващи