Традиционната обредна трапеза за светлите зимни празници не минава без кисело зеле. Винаги може да си закупите от търговската мрежа, но със сигурност е по-вкусно да си го приготвите у дома. Българите имаме стара традиция в приготвянето на кисело зеле и някога бидон със зелки в избата е била обичайната гледка. Днес, ако сте позабравили и рецепти, и традиции, но въпреки това сте решили да наложите зеле и да се насладите на домашния вкус, може да се сблъскате с редица проблеми като защо киселото зеле не става кисело или защо се разваля толкова бързо.
Като ферментирала храна киселото зеле е богато на пробиотици и е ценно за здравето. Ползите от консумацията му са многобройни, както и приложенията в кухнята – от зелника през сармичките на коледната маса до киселото зеле със свинско на Васильовден. Зимата е наситена с празници, на които да се насладите на кисело зеле, както го обичате, и на ползите за здравето му. Ако обаче нямате опит в приготвянето на кисело зеле и вашето всъщност е всичко друго, но не кисело? Вижте възможните причини защо киселото зеле не става кисело, за да си вземете поука от грешките и да се насладите на превъзходен вкус следващия път.
Защо киселото зеле не става кисело?
Още: Ето какво се случва, ако изплакнете киселото зеле - Никога повече не правете тази грешка
Знаете ли защо киселото зеле става кисело? Ако откриете отговора на този въпрос, по-лесно ще си отговорите и защо киселото зеле не става кисело. Киселият вкус е свързан с ферментацията – причинява го млечната киселина, която произвеждат бактериите лактобацилус по време на процеса на ферментация. Ако по някаква причина бактериите не могат да изпълнят задачата си, ако процесът на ферментация е прекъснат, то киселото зеле няма да стане кисело.
Какво влияе негативно на процеса на ферментация?
Знаейки какво може да прекъсне процеса на ферментация и как да процедирате, ако се случи, ще можете да предприемете мерки, за да спасите зелето за коледните ястия. Сред възможните причини за нежелано прекъсване на ферментацията са:
- Висока температура
Още: Каква е причината да се слага царевица в киселото зеле
За да се случи ферментацията, нужна е точно определена температура. Ако зелето ви се съхранява в помещение, където температурата е различна от подходящата, която е в диапазона 12-18 градуса, то ферментацията ще бъде преустановена.
Какво да направите, ако това е проблемът?
Просто преместете зелето на по-студено място с подходяща температура и процесът на ферментация би трябвало да продължи.
Още: Как да запазим най-дълго киселото зеле
- Твърде малко саламура
Покрива ли саламурата зелето ви? Важно е да го прави. Ако не – рискувате липса на ферментация и зеле, което е меко и се разваля.
Какво да направите, ако това е проблемът?
Пригответе и добавете още саламура, докато се уверите, че зелето ви е напълно покрито. Нещо повече – добре е саламурата да покрива с поне 10 см зелето, а не да е до нивото му.
- Силата на солта
Ако солта е малко, може да има бактерии и дрожди, които да пречат на бактерията, предизвикваща ферментацията. Процесът на ферментация може да бъде нарушен и от употребата на сол, неподходяща за целта. Солта не трябва да е йодирана, за да протече нормално ферментацията
Какво да направите, ако това е проблемът?
Решението е елементарно – просто добавете сол, която не е йодирана. Това е всичко.
- Липса на търпение
Ако нямате търпение да е готово зелето ви и бързате да се насладите на вкуса му, напълно очаквано е да го опитате, преди да е станало готово, тоест кисело. В този случай не е необходимо да се колебаете защо киселото зеле не става кисело, а просто трябва още малко да изчакате. Времето за ферментация зависи от много фактори и изисква понякога повече търпение. В зависимост от температура, влажност и други условия на средата, може да се нуждае зелето в кацата или бурканите ви от няколко дни до седмици, за да ферментира и добие любимия кисел вкус.
Какво да направите, ако това е проблемът?
Просто изчакайте. Опитвайте го отново периодично, за да се уверите, че вече е ферментирало и е кисело.
Какво да правим с киселото зеле, което не е кисело?
Резонен въпрос след защо киселото зеле не става кисело е какво да правите с него. Ако киселото зеле, което не е кисело, не е развалено, не е меко, не мирише лошо, няма плесен, може да го хапнете, въпреки че не е кисело. Има ли обаче наченки на развалено, изхвърлете го, за да не си навлечете здравословни проблеми.