Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо като деца не харесваме някои храни, а започваме да ги ядем като големи?

14 юни 2023, 20:15 часа

Като деца вкусовите ни рецептори и предпочитания все още се развиват и често се оказва, че не харесваме определени храни, които възрастните изглежда харесват. С напредването на възрастта обаче вкусовете ни се развиват и може да се окаже, че приемаме храни, които някога сме презирали. Има няколко фактора, които допринасят за тази промяна в кулинарните ни предпочитания.

Една от основните причини за неприязънта ни към определени храни като деца е повишената ни чувствителност към силни аромати. Вкусовите рецептори на децата са по-чувствителни от тези на възрастните, което ги прави особено чувствителни към горчиви, кисели или пикантни вкусове. Храни като броколи, брюкселско зеле или дори някои подправки могат да се окажат непосилни за детското небце, което води до незабавното им отхвърляне.

Какво е „дробно хранене“ и защо е полезно?

Освен това децата са склонни да бъдат по-предпазливи и устойчиви на промени. Те предпочитат познати и предвидими вкусове, като свързват комфорта и безопасността с храните, с които са свикнали. От друга страна, новите или непознати храни могат да се възприемат като заплашителни или непривлекателни. Тази предпазливост често се проявява като нежелание да се опитват нови вкусове или текстури, което допринася за неприязънта им към определени храни.

Друг важен фактор е влиянието на социалните и културните фактори. Децата се влияят силно от заобикалящата ги среда, включително от семейството, приятелите и по-широките обществени норми. Те наблюдават реакциите и предпочитанията на околните и могат да възприемат подобно отношение към храната. Ако детето е свидетел на това как родителите му изразяват неприязън към определена храна, е по-вероятно то също да развие негативно отношение към нея. Културните норми и традиции също играят роля при формирането на нашите предпочитания, тъй като някои храни могат да се считат за нежелани или дори за табу в определени култури.

С напредването на възрастта обаче вкусовите ни рецептори стават по-малко чувствителни, което ни позволява да понасяме и оценяваме по-широк спектър от вкусове. Излагането на въздействието на околната среда също играе важна роля за разширяването на вкусовите ни предпочитания. С напредването на възрастта сме по-отворени към опитването на нови храни и преживявания, което ни излага на различни вкусове и текстури. Колкото повече сме изложени на дадена храна, толкова по-вероятно е с течение на времето да развием вкус към нея.

Здравословното хранене на хората след 50 се крепи върху тези 5 храни

Освен това, когато станем по-независими и правим собствен избор по отношение на това, което ядем, нашите вкусове могат да се развият. С увеличаването на самостоятелността имаме свободата да изследваме различни кухни и да експериментираме с различни съставки, което води до по-широко разбиране на различните вкусове.

Преминаването от неприязън към определени храни в детството към удоволствие от тях в зряла възраст може да се дължи на различни фактори. Сред тях са развитието на вкусовите ни рецептори, естествената съпротива към промяна, влиянието на социалните и културните фактори, увеличеното излагане на нови храни и свободата да правим самостоятелен избор. С напредването на възрастта вкусът ни се разширява и ставаме по-склонни да приемаме вкусове, които някога са били смятани за нежелани, което води до по-разнообразни и приключенски кулинарни преживявания.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес