Австралия е сред малкото държави, където все още някои градове се смятат за „онеправдани“, понеже им е отнето правото да бъдат столица. Например, за повечето хора Сидни или Мелбърн са съвсем естествен избор - но столица на Австралия станала незабележителната на пръв поглед Канбера. Защо се случило така?
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Корените на проблема се крият дълбоко в историята.
През 1788 г. британците създават първата колония в Австралия - Нов Южен Уелс. Впоследствие регионът става един от австралийските щати, със столица Сидни. Мелбърн, друг голям австралийски град, се появява по-късно, през 1835 г.
Именно Мелбърн отначало е по-развит и важен град, като дори надминава Сидни в редица области, включително икономика и култура. През ХХ век обаче позициите отново се променят и конкуренцията между Сидни и Мелбърн продължава до ден-днешен.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Без погрешен завой: Най-дългият прав път в Австралия е 147 км без нито една отбивка
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Обаче през 1901 г. няколко британски колонии на континента се обединяват, за да създадат Австралийската общност. Де факто тя става независима държава, макар и формално в рамките на Британската империя.
Новата държава, естествено, се нуждаела от столица. Двата най-големи града - Мелбърн и Сидни, били най-логичните кандидати. Разногласията и споровете помежду им обаче били толкова ожесточени и неразрешими, че било решено да се построи съвсем нов град, който да не „принадлежи“ на нито един от тях.
Така започва историята на Канбера.
През 1901 г. е подписан документ, известен като Австралийската конституция, който предоставя на правителството малък терен в южната част на Нов Южен Уелс. Местоположението е избрано така, че новата столица да е на достатъчно разстояние както от Мелбърн, така и от Сидни. Тук активно участие взема правителственият геодезист Чарлз Скривенер, който провежда специални проучвания и през 1908 г. обявява, че мястото е подходящо за изграждане на столица.
Временно - от 1901 до 1927 г., функциите на столица се изпълняват от Мелбърн. Канбера е основана в 1913 г. Названието й идва от езика на местното аборигенско племе „нгамбри“ и се превежда като „място за събирания".
Уникална архитектура и град-градина
Било отделено голямо внимание на планирането и изграждането на Канбера. За целта дори организирали международен конкурс, който бил спечелен от семейство архитекти от Чикаго - Уолтър и Марион Грифин. Техният уникален проект включвал създаването на град-градина с големи площи от естествена растителност. Така Канбера се превърнала в удивителен пример за град, построен от нулата, за да служи като столица на независима Австралия. Със своята богата история и уникална архитектура той все още представя националното единство на страната.
Знаете ли коя е столицата на Австралия
Основните забележителности на Канбера
1. Парламентът
Явявайки се сърцето на австралийския политически живот, този архитектурен шедьовър предлага на посетителите обиколки и шанс да видят парламентаристите в действие.
2. Австралийският военен мемориал
Тук се отдава трогателна почит към военната история на Австралия. Мемориалът съчетава светилище, музей и обширни архиви.
3. Националната галерия на Австралия
Съдържа обширна художествена колекция, включително значими австралийски, азиатски и европейски творби.
4. Националният музей на Австралия
Акцентира върху социалната история на Австралия чрез интерактивни и увлекателни експонати.
5. Езерото Бърли Грифин
Живописно изкуствено езеро, идеално за разходки с лодка и пикници, заобиколено от паркове и атракции.
6. Кралските ботанически градини
Специализирани в местни австралийски растения, тези градини предлагат спокойна почивка и образователни познания.
8. Национална портретна галерия: включва портрети на влиятелни австралийци, отразяващи историята и културата на страната.
10. Австралийски национални ботанически градини
Представят разнообразната флора на Австралия, предлагат алеи и места за спокойни разходки и пикник.
11. Природен резерват Tidbinbilla
Намира се в покрайнините на града. Посетителите могат да срещнат представители на австралийска дива природа в естествената им среда.
12. Националната библиотека на Австралия
Нещо повече от библиотека; тя е домакин на различни изложби и събития в грандиозна сграда на брега на езерото.