Златистите плажове на прекрасната Турска ривиера ще посрещнат морските костенурки Карета (Caretta Carettas) и тази година. Средиземноморското крайбрежие на Турция се отличава с най-плодотворните плажни местообитания за гнездене в региона, като ежегодно стотици костенурки се завръщат по 22 от плажовете на ривиерата. ОЩЕ: Знаете ли как се размножават костенурките?
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Костенурките Карета имат двадесет и две гнездови местообитания на плажовете в провинциите Мугла, Анталия, Мерсин, Адана и Хатай на южното крайбрежие на Турция. Те са защитен вид и поради тази причина по време на сезона на снасяне и излюпване на малките, доброволци патрулират по плажовете през нощта, за да гарантират безопасността на гнездата на костенурките.
Източник: M3 Communications Group, Inc.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Включени в списъка на Международния съюз за защита на природата (IUCN) като критично застрашени видове, шипобедрените костенурки имат продължителност на живота от над 70 години.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Обикновено достигат полова зрялост, когато черупките им достигнат дължина от 90 см, най-често на възраст между 12 и 30 години. Гнездовият им сезон в Средиземноморския регион започва през април и май.
Анталия – незаменим дом за Карета
Снимка: IStock
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Само по крайбрежието на Анталия се намират девет от двадесет и двата плажа за гнездене в Турция по данни на Главната дирекция за опазване на природата и националните паркове (DKMP).
Сред тях е и 18-километровият плаж Патара, един от най-дългите плажове в Турция и света.
Министерството на околната среда, урбанизацията и климатичните промени е определило Патара като защитена зона за костенурките. Точно заради това достъпът до плажа е ограничен между 20:00 и 08:00 ч., с цел защита на уникалната екосистема и местообитание на морските създания.
През деня гнездата са обозначени с клетки и маркери, като посетителите могат да се насладят на дългата брегова линия, а вечер могат да наблюдават костенурките отдалече.
Във времето от 20:00 до 08:00 ч. е забранено също така да се използват шезлонги, чадъри и изкуствено осветление, да се създава шум, да се поставят палатки, да се палят огньове и да се плува по плажовете.