Купуването на прясно мляко от магазина ни дава продукт, който е преминал през сложен преработвателен процес, включващ механично пречистване и пастьоризация при 98 градуса по Целзий. Този процес убива повечето микроорганизми и удължава срока на годност на млякото. Въпреки това, в редки случаи, млякото може да се развали, дори когато е правилно съхранявано. В тази статия ще разгледаме как да използваме разваленото прясно мляко и кога трябва да го изхвърлим.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Причини за разваляне на млякото
1. Остатъчни микроби и неправилно съхранение
Въпреки преработката, част от микрофлората може да остане в млякото или да се развие отново при неправилно съхранение. Ако млякото се съхранява на топло място, оцелелите микроорганизми започват да се размножават, причинявайки разваляне. Тези бактерии не са опасни и могат да бъдат полезни, когато млякото се използва правилно.
Ето какво да направите с разваленото прясно мляко
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
2. Продължително съхранение
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Ако млякото престои прекалено дълго в хладилника, може да се развият патологични микроорганизми. Ако млякото има гнилостен мирис и лош вид, трябва незабавно да се изхвърли, тъй като тези бактерии са опасни за здравето.
Какво да правим с леко кисело мляко?
1. Извара
Едно от най-популярните приложения на леко киселото мляко е приготвянето на извара. Развилите се в него млечно кисели бактерии са подобни на тези, които нормално подквасват млякото, така че изварата ще бъде безопасна и вкусна.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
2. Теста и палачинки
Леко киселото мляко може да се използва в различни рецепти за теста и палачинки. Киселинността на млякото ще добави приятна текстура и вкус на готовите изделия. Можете да го добавите директно в тестото, като замените част от другата течност.
3. Заливки
Киселото мляко е идеално за приготвяне на заливки за различни ястия. То може да се използва в комбинация със сметана или йогурт за създаване на вкусни и кремообразни сосове.
Как да разпознаете кое прясно мляко е истинско?
Важни съвети за съхранение и употреба
Прясно мляко от магазина
Млякото от магазина може да се съхранява до 10 дни в хладилника. Винаги го затваряйте добре след употреба и избягвайте да го прехвърляте в други съдове, за да предотвратите заразяване с бактерии от въздуха или повърхностите на съдовете.
Домашно мляко
Домашното мляко е по-податливо на разваляне и трябва да се консумира в рамките на 3-4 дни. Дори да го подварите, няма гаранция, че ще убиете всички бактерии. Затова, ако домашното мляко се развали, най-добре е да го изхвърлите.
Разваленото прясно мляко не винаги трябва да се изхвърля. Ако млякото е леко кисело и няма неприятна миризма, може да го използвате за приготвяне на извара, теста, палачинки или заливки. Важно е обаче да се следи за знаци на истинско разваляне, като гнилостен мирис и лош вид, и в такива случаи млякото трябва да се изхвърли. С правилното съхранение и използване, прясното мляко може да бъде част от много вкусни и полезни рецепти.