Салвията е лечебно растение от вида Salvia officinalis. Използва се за лекуване на киселини, язви, ревматизъм или диабет, тъй като е богато на вещества с противовъзпалителни, антиокислителни и хипогликемични свойства.
Д-р Мануел Рейш разказва за ползите от салвията.
Обикновено използваните части на това лечебно растение, известно още като „градински чай“, са листата за приготвяне на чай. В кулинарията се употребяват въобще надземните му части.
Градинският чай може да бъде купен в билкови аптеки или магазини за природни продукти. Но неговата медицинска употреба винаги трябва да се извършва под ръководството на лекар или друг специалист с опит в употребата на лечебни растения.
Салвия - билката, която всеки трябва да има в градината си
За какво служи?
Салвията е подходяща за подпомагане на лечението при следните неразположения и болести:
- киселини, лошо храносмилане или стомашни язви;
- диария или излишък на чревни газове;
- прекомерно изпотяване;
- ревматизъм или подагра;
- болест на Алцхаймер;
- възпаления на лигавицата на устата и фаринкса;
- кожни наранявания или възпаления;
- липса на апетит;
- лош холестерол или високи триглицериди.
Освен това градинският чай може да помогне при лечението на диабет, тъй като поради своите хипогликемични и антиокислителни ефекти е в състояние да спомогне за понижаване на степента на кръвната захар.
Всичките тези впечатляващи противовъзпалителни, антиокислителни, обезболяващи (аналгетични), антибактериални, лечебни, хипогликемични, антилипидемични и стимулиращи паметта и концентрацията свойства салвията дължи на фенолните съединения, флавоноидите, стеролите и терпените в състава си.
Разбира се, въпреки, че допринася сериозни ползи за здравето, това лечебно растение не замества професионалната медицинска намеса и трябва да се използва под ръководството на лекар-диетолог или билкар.
Как да си направим чай от салвия?
За приготвянето на такъв чай, трябва да използвате листата на това растение, от които в процеса на сваряването ще бъдат извлечени активните вещества.
Съставки: 1 супена лъжица листа от салвия, 1 чаша вода.
Начин на приготвяне
Кипнете водата и я налейте в чаена чаша. Добавете листата от салвия в чашата и изчакайте да киснат 10 минути. Прецедете, изчакайте да изстине и пийте по 1 чаена чаша 3 пъти на ден
Чаят от салвия може да се използва и за гаргара или изплакване няколко пъти на ден за лечение на наранявания в устата или гърлото.
Обща употреба
Освен за приготвяне на чай, салвията може да се използва и под формата на тинктура за лечение на ревматизъм, подагра или диабет, като пероралната дозировка ще зависи от концентрацията на разтвора и трябва да се направлява от лекар.
Освен това тинктурата от градински чай може да се използва под формата на вода за уста при възпаление в устата, гърлото или прии кожни лезии.
Друг начин за използване на салвията е в кухнята, например за гарнитура при готвене на месо, зеленчуци или като съставка в ароматни сосове.
Диабет: Тази билка сваля кръвната захар и холестерола само за 2 часа
Възможни странични ефекти
Салвията се счита за безопасна, когато се използва за готвене или като чай. Въпреки това, ако се консумира в количества, по-големи от препоръчаните, може да предизвика усещане за гадене, топлина, ускорен пулс и епилептични спазми.
Кой не трябва да използва?
Градински чай не трябва да се ползва от хора, които са алергични към това лечебно растение.
Освен това, не трябва да се използва по време на бременност, тъй като все още няма достатъчно научни данни, които да доказват, че салвията е безопасна в това състояние. Също не трябва да се консумира по време на кърмене, защото намалява производството на мляко.
В случаи на хора с епилепсия растението трябва да се използва само под ръководството на лекар, тъй като някои изследвания показват, че растението може да стимулира развитието на епилептични припадъци.
Внимание! Статията е само за информация. Не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!