Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За да изпреварите студа: Как правилно да подготвите градина за зимата

08 ноември 2024, 18:00 часа

Градинарският сезон е към края си, на места вече са регистрирани първите слани, но има още работа в лехите. Това трябва да го направите преди ноември, за да получите богата реколта през следващата година.

 

Погребвайте мъртвите 

Още: Ще берете домати с кофи, ако направите това в лехите през есента

Има мнение, че ако оставите мъртви растения да лежат на лехите, тогава под снежните преспи всичко ще изгние и през пролетта мястото ще бъде покрито с естествен тор.

В действителност обаче това не е така. Не всички изгнили плевели и трева са безопасни за градинските лехи. Често в тях остават да зимуват вредители и опасни микроорганизми.

Така че мъртвите растения трябва да се изхвърлят.

 

Още: Дори когато зимата вече е близо, имаме какво да правим в градината

Отървете се от плевелите

Също така е по-добре да премахнете плевелите преди първия сняг. Ако ги оставите, до пролетта те ще образуват семена и тогава ще трябва да се справите с още повече плевели.

 

Копайте и мулчирайте

Още: По-добре е да не засаждате тези красиви растения в градината

Ако вашият имот има гъста или глинеста почва, тогава е по-добре да изкопаете лехите. Това ще осигури достъп на кислород до корените. В допълнение, процедурата ще помогне да се унищожат подземните проходи на вредители. И в такива лехи ще се натрупа повече сняг, а през пролетта ще насити почвата.

 

Важно

Преди зимата е важно да добавите както минерални, така и органични торове към почвата. Ако обаче земята вече е замръзнала и не сте имали време да я изкопаете или наторите, по-добре е да оставите всичко както е.

 

Подгответе вашите многогодишни растения

Отделна тема е подготовката на многогодишни растения за зимата.

  • Преди първата слана трябва да имате време да премахнете всички останали плодове от дърветата, да заринете тези, които вече са започнали да гният, и да премахнете падналите листа.
  • Преди зимата също е важно да проверите здравето на всяко растение, за да можете да ги третирате, ако е необходимо.
  • Ако забележите среди с вредители, трябва да ги третирате. Пръскането на дървета с 3% бордолезов разтвор ще помогне за предотвратяване на мухъл. И ако забележите признаци на брашнеста мана, кокомикоза или други патогени, тогава короната и почвата трябва да бъдат третирани с урея.
  • Ключът към успешното зимуване е правилното поливане. Водата за него трябва да е с 5 градуса по-топла от температурата на въздуха. Да не се преполива влага, в противен случай съществува риск от гниене.
  • Кореновата зона може да се поръси с паднали листа, торф или хумус. По-добре е да покриете многогодишните треви с клони от иглолистни дървета - или със същите паднали листа.
  • Специалистите препоръчват и резитбата на овощните дървета и храсти преди замръзване. Всички секции трябва да се третират с воден разтвор на меден сулфат. 

 

Подгответе оранжериите и моравата

Тревната площ също заслужава внимание. Премахнете всичко ненужно от него, окосете тревата. След това трябва да наситете почвата с въздух - да я аерирате. 

След това ще трябва да нанесете тор и да мулчирате почвата.

 

Измийте инструментите си

Градинските инструменти също трябва да бъдат правилно обработени. Отстранете мръсотията и растителните остатъци от тях, изплакнете, изсушете добре и намажете с масло. Режещите инструменти също могат да бъдат заточени.

Оборудването трябва да се съхранява на сухо и чисто място, по възможност в хоризонтално положение.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес