Лятото вече е зад гърба ни и лека-полека става време за приготвяне на зимнината. Киселото зеле е любимо на повечето българи и не са малко тези, които си го приготвят сами, а не го купуват от близкия магазин за плод-зеленчук.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Остават броени дни до м. октомври, когато въпросът “Как да направя киселото зеле сочно и вкусно за зимата?” става изключително актуален.
Процесът на ферментация е деликатен, като влияят дори фазите на Луната както и дали Меркурий е ретрограден, или не.
Как и кога да сложим киселото зеле ?
Според народните поверия зелето трябва да се слага след празника Покров Богородичен. Причината е, че съдържанието на захар в зелето достига максимално ниво. А ферментацията на захар, за да се получи млечна киселина, е в основата на същинската ферментация. Най-добре е да си купите зеле, което е от късните сортове и е предназначено за дългосрочно съхранение.
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Защо киселото зеле може да стане горчиво и меко - ето каква грешка допускаме
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Опитните агрономи препоръчват да се обърне внимание на вида на зелето. Сортовете, които са с плоски, приплескани кочани на сухи и леки, а закръглените – по-сочни. Листът трябва да е сочен, а не сух и тънък, а дръжката да е къса. Колкото по-голямо е зелето, толкова по-сочно е. Преди да купите зеле, проверете го на допир – то трябва да хрупа при натиск, но да не е плътно.
Хубаво е да сложите зелето на растяща луна – най-добре е това да се случи на 5-ти или 6-ти ден след новолунието. Така си гарантирате зелето ви да стане хрупкаво и сочно. Може да добавите и малко моркови, но не прекалявайте, за да не омекне зелето. На 3-литров бидон е добре да сложите един морков, не повече. На 1кг. зеле сложете около 20гр. сол, но НЕ йодирана, защото зелето ще стане меко. Хубаво е съдът, където зелето ще ферментира, да бъде стъклен, пластмасов или емайлиран. В никакъв случай не използвайте алуминиеви или железни съдове. Контактът на зелето с метала ще влоши вкуса му.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Колко аспирин се слага на кисело зеле?
За да бъде зелето хрупкаво, процесът на ферментация трябва да започне при стайна температура и да се завърши при приблизително 0 градуса. Нарязаното и поръсено със сол зеле трябва да се намачка добре с ръце, за да пусне сок и след това да се постави плътно в съда. Задължително зелевият сок трябва да покрие зелките, които сте сложили. Ако това не се случи, зелето ще омекне и няма да стане хубаво.
През студените зимни дни и вечери с киселото зеле, което имате у дома, ще може да приготвите различни салати, гарнитури или да си го консумирате директно.