Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Витоша или Родопи - коя планина е по-висока?

06 юни 2024, 19:22 часа

Най-високите планини в България се подреждат така:

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

  1. Рила
  2. Пирин
  3. Стара планина
  4. Витоша
  5. Осоговска планина
  6. Славянка
  7. Родопи

Средната надморска височина на Витоша е 1500 м, а на Родопите - 785 м.
Най-висок връх във Витоша е Черни връх - 2290 м, а в Родопите - Голям Перелик, 2191 м.

Витоша

Витоша е четвъртата по височина планина у нас. Намира се в Западна България - между Стара планина и Рило-Родопския масив. Оградена е от Софийска, Пернишка, Самоковска котловина, Плана и Люлин планина. Близостта й до столицата и лесният достъп от София са причина Витоша да е посещавана от най-голям брой туристи.

Витоша е единствената куполна планина у нас. Куполната й форма се подчертава от нейните най-високи върхове, разположени в непосредствена близост един от друг . Резньовете и Черни връх. Най-впечатляващото природно образувание на планината са нейните каменни реки, една от които е Златните мостове, които представляват големи струпвания на скални блокове. Част от Витоша е обявена за природен парк - първият у нас и на Балканския полуостров (обявен през 1934 г за народен парк).

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Извън Рила и Пирин - кой е най-високият връх

Черни връх

Първенецът на Витоша заема и друго челно място - втори най-ветровит връх след връх Мургаш със средна скорост на вятъра 9,3 м/сек. Специалисти изчисляват, че на върха има средно едва 25 дни в годината, в които не духа. При ясно време от върха може да се насладите на гледки към Рила, Верила, Плана, Средна гора, Стара планина, Люлин, Голо бърдо и цялото Краище.

Черни връх представлява заравнена поляна, която има форма на неправилна елипса, дълга около 100-тина метра, край която се издигат обли каменни грамади. Върхът се намира на Балканското вододелно било и заема централно място в планината. Прилича на пресечен конус, чиято горна равнина се издига едва 50-тина метра над понижението, което го отделя от връх Голям Резен. Черни връх е типичен хидрографски възел. По склоновете му са изворните райони на най-големите Витошки реки.

Първенецът на Витоша е свързан и с историята на българския туризъм, планинарство и скиорство. На 27 август 1895 г. по покана на Алеко Константинов, на Черни връх се изкачват около 300 души (между тях и Иван Вазов) и с това се полагат основите на организираното туристическо движение у нас.

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

От всички страни на Витоша тръгват маркирани туристически маршрути, които се пресичат на най-високата точка. Най-близкият изходен пункт за изкачването на Черни връх е хижа “Алеко”. Най-предпочитан за хората е маршрутът от хотел “Морени”, защото, макар и по-дълъг, е много лек. На върха има метеорологична станция и пост на Планинска спасително служба.

Ще познаете ли най-високия връх в Родопите

Голям Резен

Голям Резен е вторият по височина връх на Витоша - 2277 м. Издига се  на по-малко от километър източно от Черни връх и северно от Скопарник. Източните му склонове са стръмни и скалисти и са обект на интерес за любителите на скалното катерене. Голям Резен е част от вододела между Черно море и Средиземно море. Източните и северните склонове се отводняват в река Искър, която се влива в река Дунав и в Черно море. Югозападните и южните склонове се оттичат в река Мътница, приток на Струма, която се влива в Егейско море.

До върха се стига лесно от съседния Малък Резен. До района на Резньовете достигат два седалкови лифта с изходен пункт хижа “Алеко”. Под върха се простира биосферен резерват “Бистришко бранище”. Вижте повече интересна информация за българските планини на Varhove.info.

Скопарник

За връх Скопарник детайлна информация представа проектът Varhove.info - информационен сайт, който е създаден именно с цел да предостави интересни данни за планините в България. Скопарник е третият по височина връх на Витоша - 2227 м. Издига се на внушителното било, което тръгва от Черни връх и се спуска в Ярлово. В ниските си части е тревист, а районът на връхната му точка е предимно скалист. На север от върха се издига вторият по височина връх в планината - Голям Резен, а на северозапад е и първенецът - Черни връх. От западните подножия на върха води началото си една от най-дългите реки в България - Струма. 

Други върхове във Витоша с височина над 2000 м са Карачаир (2208), Купена (2196), Малък Резен (2182), Ярловски купен (2173), Голям Котор (2113), Самара (2108), Лъвчето (2052), Селимица (2041), Сива грамада (2003).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес