До 2013 г. най-старото дърво в света беше Метусела, 4,845-годишен бор (Pinus longaeva) в Белите планини на Калифорния. Тогава учени от изследователската група на Скалистите планински дървета обявиха за най-старо дърво друго от този вид Pinus longaeva, също намиращо се в Белите планини. Счита се, че възрастта му е около 5,062 години.
Най-старото дърво в Европа, короновано през 2016 г., е 1075-годишен босненски бор (Pinus holdreichii), който расте в Гърция. Дървото - наречено Адонис на гръцкия бог на красотата, младостта и желанието - е засадено през 941 г., когато викингите нахлуват по европейските брегови линии. Европа е дом на някои дори по-дълговечни дървета, но тепърва трябва да бъдат официално датирани.
Клонирани дървета
Въпреки че това са едни от най-старите индивидуални дървета в света, технически те не са най-старите живи организми. Има няколко клонирани дървета, които са съставени от генетично идентични дървета, свързани от една единствена коренова система. Te са много по-стари.
Например, Пандо (Pando), или „треперещ гигант“, е клонирана колония, съставена от повече от 40 000 индивидуални ървета (Populus tremuloides). Разположена в Националната гора Fishlake в южната централна част на Юта, колонията се оценява като изумителна и е на 80 000 години.
През 2008 г. особени обстоятелства доведоха до откриването на най-възрастния индивид в света от клонирано дърво: Стария Тико (Old Tjikko), 9,550-годишен норвежки смърч, разположен в планините Fulufjället в Швеция.
Истинската възраст на дървото беше разкрита от въглерод-14, изследващ кореновата му система. Учените са открили четири поколения смърчови останки на мястото, всички със същия генетичен състав. Смърчовите дървета могат да се размножават с проникващи в корените клони, за да произведат точни копия от себе си, така че докато отделният ствол е по-млад, организмът се клонира от поне 9,550 години.
В шведските планини са открити струпване от около 20 смърча, които се оценяват на възраст над 8 000 години. Дърветата са в състояние да преживеят много тежки метеорологични условия, но затоплящият се климат им позволява да процъфтяват.
В сравнение с всички тези древни дървета, най-старото животно, 183-годишна костенурка, си е направо дете.
Бележка на редактора: Тази статия е публикувана за първи път през 2013 г. и актуализирана с нова информация през 2016 г.
източник: www.livescience.com