Великденските пости са най-строгите за православните християни. Разбира се, не всеки има волята да пости. Но тези, които го правят, подготвят не само тялото, но и душата си за срещата със Светлото Христово Възкресение.
Тази година Великденските пости започват на 15 март и приключват на 2 май с настъпването на Великден. Те са с продължителност от 7 седмици и включват два етапа. Първият е Светата Четиридесетница и продължава 40 дни. Той е символ на поста на Спасителя в пустинята. Вторият етап на Великденския пост е известен като Страстната седмица и е с продължителност 7 дни и символизира последните дни от земния живот на Спасителя.
Празникът Месни Заговезни поставя частично началото на строгия пост. Той винаги се пада в неделя. Тази година е на 7 март. От следващия ден, 8 март, се изключва месото от менюто.
Една седмица по-късно се пада Сирни заговезни - на 14 март. Това е последният ден, в който се консумират яйца и млечни продукти. От следващия ден (понеделник 15 март) започва същинският пост. Той предполага изключване от менюто на всички продукти с животински произход. Консумира се само растителна храна. Разрешена е и растителната мазнина. Мидите, охлювите, октоподите и други безгръбначни се считат за постна храна и са разрешени за консумация по време на Великденския пост.
Дните, в които се пази строг пост, са понеделник, вторник и сряда на Страстната седмица, както и първите пет дни от седмицата, в която започва Великденският пост.
Консумацията на вино е разрешена в умерени количества само в събота и неделя. Тя е забранена през първата седмица от поста и през Страстната седмица.
Най-строг е постът на Разпети петък, когато не се яде и не се консумира абсолютно нищо.
Това са храните, разрешени по време на пост:
- абсолютно всички плодове и зеленчуци - включете ги в менюто си според вашите вкусови предпочитания
- вегански млечни продукти - в магазините за био и специализирани храни може да откриете разнообразие от сирене от соя, различни растителни млека и др.
- продукти от соя - може да включите дори соеви колбаси
- хляб - всякакви видове без тези, които са със съдържание на яйца и мляко (следете внимателно съставките, описани на етикета)
- макаронени изделия - без съдържание на животински продукти
- сладки тестени изделия, които не съдържат мляко и яйца
- боб, ориз, грах, леща, жито, нахут
- всякакви ядки
- риба - единствено в разрешените дни
Не забравяйте, че по време на поста се извършва пречистване на тялото и започва изхвърляне на токсините. За да се улеснят тези процеси е необходимо да приемате много вода. Увеличете нейната консумация до 2-3 литра дневно.
Важно е след приключване на поста постепенно да се захраните и да не бързате с въвеждането на животински продукти.
Великденският пост съвпада с период, в който тялото изпитва остър недостиг на важни витамини и минерали. Затова е необходимо да си ги набавяте в оптимални количества чрез храната. Заложете на бобови и житни храни, които са източник на витамин В1. Неговият дефицит води до отслабване на нервната система.
Набавяйте си редовно желязо чрез консумацията на спанак, гъби, сушени плодове. Заложете на прясно изцедени сокове, които подобряват перисталтиката и доставят на тялото ни необходимите витамини.