В тази статия ще говорим за една тема, която не е много обсъждана, а трябва да бъде. Какво да правите ако излизате с човек, който страда от безпокойство. Подобно нещо не е причина да прекъснете отношенията си, а просто да имате предвид, че човекът отсреща има своите проблеми. Ето какво трябва да знаете:
Знайте с какъв тип тревожност се бори вашият партньор
„Тревожност“ е общ термин за цял спектър от тревожни разстройства. Според Министерството на здравеопазването и човешките услуги на САЩ има пет основни типа тревожни разстройства: генерализирано тревожно разстройство, обсесивно-компулсивно разстройство (OCD), паническо разстройство, посттравматично стресово разстройство (PTSD) и социално тревожно разстройство. Знаейки точно как се чувства вашият партньор, ще ви помогне да разберете по-добре това какво предизвиква разтройството и техните мисловни процеси. Въпреки, че невинаги е възможно да се избегне това, което кара партньора ви да се тревожи, осъзнаването на случващото се в главата му ви оставя по-добре подготвени да помогнете.
Слушайте партньора си
Нека вашият партньор да ви каже какво ги притеснява. Макар че притесненията може да ви изглеждат безсмислени или преувеличени, не забравяйте, че мозъкът им казва, че тези опасения са реалност, така че е важно да не пренебрегвате чувствата им. Не може винаги да поправяте нещата и всъщност това не е възможно. Просто бъдете до тях и им осигурете безопасна среда, в която да могат да говорят за страховете си.
Уверете се, че вашите действия съвпадат с думите ви
Вашият партньор се нуждае от конкретни доказателства, за да отблъсне тревожните мисли. Ако казвате едно, но правите друго, само потвърждавате тревогата им. Опитайте се да бъдете надеждни и последователни, така че дори когато са най-слаби, те да знаят, че казвате това, което имате предвид и че думата ви тежи на мястото си.