Когато си говорим за почистване, един от главните участници е водата в комбинация с някой подходящ препарат. Разтвори с помощта на вода, прах за пране с вода – тя е основата, към която се прибавя всичко останало. Също така безспорно има благоприятно въздействие върху организма ни и т.н. Трябва обаче да се отбележи, че съществуват някои повърхности, които просто не търпят водната струя и не само, че не я търпят, но тя би могла да има и разрушителен ефект върху тях.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
5 ефективни начина за почистване на почерняло сребро
За да избегнете тези грешки, вижте кои са тези материали:
1. Велур – велурените повърхности е за предпочитане да не се перат често. Вероятно от едно или две изпирания няма да има пагубен ефект, но ако го правите редовно, това определено ще ги съсипе. Специалистите препоръчват за целта да се използват четки за почистване на велур и съответно спрейове, които действат предпазващо на плата. Не носете велур във влажно време.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
2. Кадифе – също, както и при велура, тук водата би разрушила първоначалния вид на кадифето. За предпочитане е почистването на кадифе да се извършва при професионалисти (например химическо чистене).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
3. Дърво – всички сме ставали свидетели на това как дървеният под се надига и нацепва при продължително излагане на вода или влага. При почистване използвайте само препарати, предназначени за дървени материали.
4. Коприна – коприната е много деликатен плат. Дори изпирането на ръка не гарантира, че качеството й няма да бъде засегнато. Тук също се препоръчва обработката с помощта на професионалисти.
5. Духови инструменти – този тип инструменти са направени предимно от месинг. Почистването им с вода може да увреди цвета им.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
6. Кожа – водата може да деформира кожените дрехи, обувки и аксесоари. Допира им с вода е неизбежен, но доколкото зависи от вас, използвайте само препарати предназначени за кожени изделия и не разчитайте на водата като помощник.
7. Контактни лещи – лещите се съхраняват и почистват единствено с помощта на специални разтвори. Използването на вода е възможно да предизвика възпаление на очите.
8. Електрически уреди – навярно за никого не е тайна, че водата и електричеството не предизвикат особено благоприятни реакции. Вместо да почиствате с влажен парцал, използвайте спирт. Той ще почисти много по – добре от водата и няма да създаде нежелани последствия.
9. Сребро – водата може и да помогне за почистването в самия момент, но ще донесе повече вреда за в бъдеще. Вместо това използвайте сода бикарбонат и мека четка.
Бърз и ефективен начин за почистване на микровълновата!
10. Музикални инструменти от дърво (например китара) – доколкото зависи от вас, пазете дървените инструменти от вода. Почиствайте с препарати, пригодени специално за тази цел.