Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В козметиката: Какви особености има в срока на годност

11 декември 2024, 09:00 часа

Дразни ли ви кожата? Имате ли пъпки и зачервявания? Най-вероятно първо се сещате, че става въпрос за непоносимост към даден продукт, но може би е нещо съвсем различно: трайността на гримовете и другите козметични продукти е ограничена.

Колко дълго могат да се използват козметичните продукти, как най-добре да се съхраняват и как да разберете кога е време да се разделите с тях, зависи от вида им.

1. Кремове за лице и лосиони за тяло

Още: Експерт: Как да различите менте от оригинален парфюм

След отваряне кремовете за лице относително бързо се развалят. В допълнение към обозначения срок на годност, най-често 12 месеца след отваряне (показан на опаковката като малко отворено бурканче), можем да разчитаме и на сетивата си. Усещате ли нещо странно в продукта, или пък ароматът му се е променил? Тогава по-добре не го използвайте повече.

Друго нещо, което трябва да имате предвид при обзор на срока на годност на вашите козметични продукти: ако намерите в шкафа си неотворени кремове, можете да им дадете още един шанс, включително ако се са утаили, т.е. има течност отгоре. Това се дължи на използваните емулгатори и е нормален процес, например при натуралната козметика с етерични масла и глина. Ако обаче кремът няма еднородна консистенция след разбъркване, време е да го изхвърлите.

2. Слънцезащитни продукти

Всяка година в началото на лятото в главите ни отново се върти въпросът: достатъчно ефективна ли е слънцезащитата от предната година? По-скоро не разчитайте на отворените миналата година слънцезащитни кремове.

Още: Професия “Консултант козметични, парфюмерийни, биологични продукти и битова химия”: пътеводител в света на красотата

А неотворен слънцезащитен продукт? Ако за продуктите е посочен срок на годност след отваряне, те имат срок на годност около 30 месеца, когато са неотворени. Предполага се обаче, че помните кога сте закупили крема. Съвет: Сложете лепенка с датата, на която сте го купили.

3. Фон дьо тен и коректор

При фон дьо тените и коректорите важи същото като при кремовете за лице: най-добре е вие да прецените дали все още могат да бъдат използвани. Ако продуктът мирише странно или консистенцията се е променила, най-добре го изхвърлете!

Срокът на годност на козметичните продукти след отваряне се съкращава и влошава, когато в тях има проникнали чрез въздуха или пръстите по време на нанасяне бактерии и микроби. Затова не допирайте помощното средство за нанасяне, например пипета, директно до кожата, когато нанасяте продукта.

Още: Откриха опасни химикали в стотици козметични продукти

Друга причина, която може да съкрати трайността на козметичните продукти, е неправилното съхранение. Течните фон дьо тени е най-добре да се съхраняват на хладно място (може и в хладилник) и да се пазят от пряка слънчева светлина.

4. Спирала

Трябва да бъдете особено внимателни с продуктите, които се използват върху очите, защото могат да възникнат възпаления. Това важи и за околоочните кремове!

За спиралата се препоръчва: не изпомпвайте спиралата навътре и навън с четката в тубичката, защото това вкарва допълнителен въздух в опаковката и може да повлияе негативно на срока на годност, който обикновено варира между 3 до 6 месеца. По същата причина трябва да се убедите, че сте затворили плътно капачката след употреба.

Можете да разпознаете спирала с изтекъл срок на годност преди всичко по сухата, ронлива консистенция, а понякога и по-особената миризма.

5. Прахообразни продукти

Козметиката в сухо, прахообразно състояние, като пудра, руж или сенки за очи, може да издържи до 2 години, когато е неотворена. След отваряне трайността зависи от начина на съхранение: в банята, например, прахообразните продукти може да бъдат намокрени или овлажнени от водните пари и да започнат да плесенясват. Ако това е налице, не бива да използвате дадения продукт, защото употребата му може да доведе до доведе до кожни раздразнения.

6. Червило и гланц за устни

Двата продукта за устни имат различна трайност - червилото издържа около 2 години, като лесно можете да забележите кога не трябва повече да го ползвате: ако мирише на гранясало или се рони върху устните ви, нека да замине към кофата за боклук. Гланцът, от друга страна, има по-кратък срок на годност, поради плътната си формула: само 1 година.

По отношение на съхранението, продуктите за устни изсъхват лесно и имат най-дълъг срок на годност, ако се съхраняват на стайна температура. Препоръчително е да не ги държите в хладилник, защото студът може да наруши консистенцията им и дори да избледнеят.

7. Гъби за грим и четки

Разбира се, те нямат срок на годност, но нека се има предвид, че трябва да бъдат съхранявани правилно: на сухо място, както и да бъдат почиствани редовно (при гъбите това значи след всяка употреба!). Когато почиствате четките си, най-добре е да ги оставите да изсъхнат върху плоска стъклена или керамична чиния, така че да лежат хоризонтално и да не се събира твърде много влага в косъмчетата.

Въпреки внимателното почистване, гъбите за грим лесно могат да се напълнят с бактерии. Ето защо те трябва да бъдат подменяни на всеки 3 месеца. Ако се използват твърде дълго, или не се почистват правилно, бактериите могат да се прехвърлят от четките и гъбите върху гримовете, което може да ги развали преждевременно.

8. Лак за нокти

Хубавото на лака за нокти е, че поради химическия си състав не може да се развали. От друга страна, той определено може да изсъхне или да се разслои. Има различни трикове за оправяне на сух лак за нокти, който не се нанася равномерно или се точи на конци: добавяне на капка лакочистител към лака, който ще го направи лесен за нанасяне, или поставяне за няколко минути във фризера.

Ако дълго време не сте използвали лака си за нокти и забележите, че в горната част на бутилката се е утаил прозрачен слой, просто го разклатете, за да се смеси отново.

9. Парфюми

Високото съдържание на алкохол допринася за дългия срок на годност на козметика. Парфюмите могат да се ползват 3 години, ако са съхранявани на тъмно и сухо място. Ако цветът или ароматът му са променени, или ако консистенцията стане мазна, най-добре е да го изхвърлите. Мястото на парфюмите също не е в хладилника, а в кутии или чекмеджета, където не са изложени на пряка слънчева светлина.

Тази статия е с информативен характер и не замества консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес