Многобройни са местата днес, които ни напомнят за делото на великия българин - на негово име са кръстени улици, училища, фабрики, построени са стотици паметници. Съществува и връх с името на Апостола, ако трябва да сме по-точни - два върха носят неговото име.
Знаете ли в коя планина е връх Васил Левски?
Два планински върха носят това име.
Единият е в Стара планина, а другият в планината Тангра, остров Ливингстън, Антарктика.
Връх Левски, Стара планина
Връх Левски се намира в Средна Стара планина (Троянска планина) на територията на национален парк “Централен Балкан”. Висок е 2166 м и е един от най-високите върхове в планината.
Връх Левски е вододел между Южна и Северна България. Разположен е западно от връх Голям Купен и е граничен за общините Карлово и Троян. Представлява типичен двоен връх с полегато и тревисто било. През него преминава маркировката на алпийския траверс хижа Добрила - връх Ботев. От западната му страна се стичат две малки ручейчета, които се съединяват - това е началото на река Черни Осъм.
Върхът е на билото на планината и през него минава туристическият маршрут Ком-Емине, който е най-дългият в България.
Коя е най-старата планина в България?
От върха се разкриват великолепни панорамни гледки към съседните върхове - Малка Амбарица, Голям Купен, Добрила, Костенурката, Ботев и др. Виждат се части както от Северна, така и от Южна България. По пътя до върха може да се насладите на разнообразни растения: шипка, бор, ела хвойна, както и на много животни: сокол, смок, лисица, таралеж, костенурки, заек, сърни и др.
Имената на върха
До 1942 г. върхът се казва Амбарица. Според легендата тук са били хамбарите (житницата) на Крали Марко, откъдето идва името.
До 1945 г. името на върха е Васил Левски в чест на големия национален герой. От 27 април 1945 г. името е само Левски.
До върха се стига лесно от хижа Добрила или хижа Амбарица.
Кои планини се намират между България и Гърция?
Връх Левски, Тангра планина, Антарктика
Връх Левски е висок 1430 м и се намира в западния край на хребет Левски в Тангра планина на остров Линингстън в Антарктика. Върхът се издига над ледника Хюрън и е покрит с лед.
Тангра планина е с дължина 30 км, разположена на остров Ливингстън. До 2001 г. е била безименна, а след това носи името на върховния прабългарски бог Тангра. Планината има три основни хребета: Фрисланд на запад, Делчев на изток и Левски в центъра. Хребет Левски се намира между Шипченската седловина на запад, Девинската седловина на изток, Черепишкия хребет на север и върха Христов камък на юг.
Българските имена на остров Ливингстън
На остров Ливингстън има полуостров Варна, ледник Калиакра, планина Тангра, нос Ботев и връх Левски. През 2003 г. българският президент Георги Първанов издава Указ 4, с който се дават български имена на 58 географски обекта от остров Ливингстън на архипелага Южни Шетлъндски острови в Антарктика.
Със същия указ се именуват и други географски обекти на острова като Видински възвишения, Мелнишки хребет, полуостров Рожен, връх Симеон, връх Св.Кирил, връх Тервел, ледник Пещера, връх Габров, рид Велека, нос Самуил, ледник Сребърна, връх Елена, връх Шабла и мн. др.
Към 2016 г. българските географски имена в Антарктика вече са 1335. През 1994 г. е учредена Комисия по антарктическите наименования от Българския антарктически институт. От 2001 г. тази комисия вече е към Министерството на външните работи.