Някои видове съдове абсолютно не са подходящи за съхранение на храна. Така алуминиевите съдове са податливи на окисляване, чугунът може да ръждясва, дървените съдове абсорбират влагата, а боите, с които е покрит, могат да реагират с храната и да повлияят негативно на здравето.
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Какво друго трябва да запомните, когато избирате съдове за съхранение на храна?
Фолиото и найлоновите торбички, дори и тези, предназначени, съдейки по етикета, за съхранение на хранителни продукти, могат да отделят токсични и канцерогенни вещества. Продуктите в тях бързо се овлажняват и се създава благоприятна среда за развитие на болестотворни бактерии и микроорганизми. Колбаси, масло, сирене и други мазни храни не могат да се съхраняват в такава опаковка повече от 2-3 часа.
Кухненски съдове, които са вредни за здравето
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Фолиото и пергаментовата хартия ще ви помогнат да запазите храната свежа по-дълго. Можете да ги използвате за опаковане на готови храни, мазни храни (масло, маргарин, мас), сирене, колбаси, месни продукти и пушени меса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Пластмасовите съдове не са най-добрият вариант за съхранение на храна. При нагряване пластмасата може да отделя опасни за човешкото здраве вещества, така че не е препоръчително да съхранявате горещи, прясно приготвени храни в тях. Важно е редовно да подменяте пластмасовите контейнери и да ги миете веднага след изваждане на храната от тях.
Съдовете за еднократна употреба, изработени от пластмаса и полимерни материали, не могат да се използват повторно, тъй като това уврежда външния им защитен слой и може да отдели вредни канцерогенни вещества, като кадмий, фенолформалдехид, които могат да провокират развитието на заболявания, включително рак.
Съдове за печене във фурната: 6 опасни и 5 идеални варианта
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?
Вакуумните контейнери ви позволяват да увеличите срока на годност на храната до 10 дни. Но при употребата им съществува риск от развитие в някои продукти на психрофилни, факултативно анаеробни и анаеробни бактерии - причинители на развалянето на храни и хранителни заболявания.
Стъклените и емайлираните съдове са оптимални за съхранение. При съхранение в емайлирани съдове е важно да се обърне внимание не само на целостта на емайла, но и на неговия цвят: червеният, жълтият или кафявият емайл може да съдържа вещества, вредни за човека.
Стъклената посуда не е вредна за здравето, не абсорбира миризми и не оставя петна от храна. Закаленото стъкло също издържа на високи и ниски температури, а храната в такива съдове остава свежа по-дълго.