Рисунки в испански пещери са направени преди повече от 40 хиляди години според ново датиране, което ги прави най-старите в Европа и е реална възможността те да са били дело на неандерталци, братовчеди на съвременния човек, разкрива публикувано наскоро изследване.
Още: Късметлии: Тези 3 зодии ще бъдат най-щастливи през април 2025
Още: Всичко, което трябва да знаете за позитивното родителство и как можем да го практикуваме
Ново датиране на 50 рисунки от неолита в 11 пещери в Северозападна Испания показва, че тази праисторическа художествена практика е започнала в Европа, може би 10 000 години по-рано, отколкото смятаха експертите досега, предаде БГНЕС.
"Признаци, подсказващи присъствието на съвременни хора в Северна Испания, са отпреди 41 500 години – епоха, когато на същите тези места е имало все още неандерталски хора", обяви на пресконференция по телефона Алистър Пайк от Бристолския университет в Обединеното кралство, главен автор на изследването.
"Резултатите от това датиране показват, че съвременните хора вече са правели скални рисунки, когато са пристигнали или когато са развили тази художествена форма на изразяване много бързо, може би в отговор на конкуренцията с неандерталците", обясни той. Възможно е също стенните рисунки да са "неандерталско изкуство", добавя ученият, чиито трудове, в които участват няколко изследователи, са публикувани в американското списание "Сайънс" от 15 юни.
Още: Ето за какво всъщност служи непухкавата част от кърпите
Още: Знаете ли кое е родното място на Виктор Юго?
Учените показаха също, че ръка и дискове, изрисувани върху стените на пещерата Ел Кастийо, са вероятно отпреди най-малко 40 800 години, или с 5 до 10 000 години по-стари от рисунки и други украси, намерени във френски пещери, смятани досега за най-старите в Европа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кое е най-старото име на Видин?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
Снимка: Pedro Saura/Педро Саура
Редактор: Десислава Симова