Когато става въпрос за упражнения, личните ни ограничения могат да повлияят на резултатите ни, а слабите китки са сред най-трудните за преодоляване. Когато започнете да разглеждате колко много движения включват китките ви, от лицеви опори и набирания до упражнения с дъмбели и лостове, може да се почувствате обезкуражени да опитате нова програма. За щастие има начини да модифицирате и укрепите слабите китки. Първата стъпка? Консултирайте се с вашия лекар.
Трудно е сами да прецените дали проблемите ви с китката са мускулни или са свързани със сухожилията, връзките или дори нервите, които преминават през ставите на китката. Правилното диагностициране, за да се определи основната причина за дискомфорта на китката, е от решаващо значение. Това е особено вярно, ако имате болки в китките по време на тренировка или в работния ден. След като вашият лекар отстрани всичко, което не е свързано със слаби мускули, и ви даде разрешение, можете спокойно да започнете да променяте движенията и да укрепвате китката си.
Какво причинява болка в китките?
СЪВЕТИ ЗА ЗАЩИТА НА СЛАБИТЕ КИТКИ
Тези пет стратегии могат да ви помогнат да защитите китките си чрез модификации и нови подходи.
1. БЪДЕТЕ СТРАТЕГИЧЕСКИ НАСТРОЕНИ И ВИНАГИ ЗАГРЯВАЙТЕ
В повечето случаи не е необходимо да премахвате всички упражнения, които включват китките ви. Просто трябва да сте стратегически настроени. Започнете, като направите няколко разтягания на ръцете за загрявка, а след това експериментирайте как се чувстват китките ви в различни позиции.
2. ПОВДИГНЕТЕ НАГОРЕ ЛИЦЕВИТЕ ОПОРИ
Това е начин да свалите част от натоварването от слабите китки, тъй като ще намалите тежестта, която избутвате. Колкото на по-високо са подпряни ръцете ви, толкова по-малко съпротивление ще получите. Започнете като се подпрете на някой висок уред (или кухненска маса, ако тренирате вкъщи), след което опитайте на височината на диван и така сваляйте надолу докато откриете своето място, в което можете да се упражнявате безопасно, без да натоварвате китките си. А също и постепенно ще ги заздравите.
По дланта на ръката можете да разчетете 9 неща за здравето ви
3. ХВАНЕТЕ СЕ ЗА ДЪМБЕЛИ
Друг вариант за движения на пода като лицеви опори е да ги изпълнявате, като държите чифт шестоъгълни гирички. По този начин ще държите китките си изправени, а не сгънати, което ще намали натоварването върху тях. Има също и специални ръкохватки за лицеви опори, но никога не използвайте кръгли дъмбели, защото може да се нараните.
4. ИГРАЙТЕ СИ С ПОЛОЖЕНИЕТО НА РЪЦЕТЕ СИ
Посъветвайте се с вашия треньор или физиотерапевт как малките промени в позицията на ръцете ви могат да помогнат. Понякога всичко необходима е само малка промяна. Това може да включва ъгълът, в който поставяте лакътя си или посоката, към която сочат пръстите ви.
5. ПРАВИЛНО ДВИЖЕНИЕ
Запомнете, че ако имате слаби китки, трябва да ги държите винаги изправени и стегнати в целия диапазон на движение. Ако това е трудно за изпълнение, помислете за закупуване на ластик за китка, докато не успеете да заздравите китките си повече.
Какво бъдеще разкриват линиите на китките ви
НАЧИНИ ЗА УКРЕПВАНЕ НА СЛАБИТЕ КИТКИ
Въпреки че е важно да модифицирате движенията за по-голямо удобство на китките, в крайна сметка искате да ги укрепите, за да можете да извършвате повече дейности. Експерти предлагаттези съвети:
Съвет 1. Вземете гумена "стресова топка" и направете няколко леки стискания, за да тренирате мускулите на предмишниците и ръцете си.
Съвет 2. Вземете лек дъмбел или ластик за съпротивление и правете свивания на китките.
Така с малко натоварване и редовни упражнение ще можете да заздравите силата и доверието си в китките.