Вълна. Вдигнат палец. Среден пръст. Може да си мислите, че знаете какво означават тези често срещани жестове… но какво се случва, когато помахате на своя приятелка от другата страна на улицата и тя се обърне, за да тръгне в другата посока? Отговорът дава Britannica.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Има причина за тази реакция и не е защото приятелят ви е уморен от вашата компания. Докато повечето американци тълкуват махането като приятелски поздрав или сбогом, същото движение е също толкова вероятно да предаде думата „не“ в части от Европа и Латинска Америка. Същият дисонанс важи и за други сигнали: обозначаването на числото две или знак за мир чрез вдигане на два пръста с длан, обърната навътре, е безобидно в по-голямата част от света, но това е вулгарен жест в Обединеното кралство и Австралия. Свиването на показалеца към тялото ви може да призове някого в другия край на стаята в САЩ, но е начин да кажете „сбогом“ в Италия.
Разглеждайки тези разлики, може да изглежда доста очевидно, че езикът на тялото не е универсален. Но защо?
Най-общото разбиране на темата свързва езика на тялото с говоримия език. Жестовете със специфични значения, макар и разговорно наричани „език на тялото“, принадлежат към полето на кинезиката, област на изследване, която разграничава тези движения от по-инстинктивните действия, като усмивка, когато сме щастливи, или гледане настрани, когато сме смутени. Разработена от американския антрополог Рей Бърдуистел през 50-те години на миналия век, кинезиката използва градивните елементи на лингвистиката, за да разбере как жестовете генерират значение. Тъй като звуковите единици, които формират изговорените думи, се наричат фонеми, единиците за движение, които формират кинетични жестове, се наричат кинеми – и тъй като една и съща фонема може да предава различно значение на различните езици, една и съща кинема може също да предава различни значения в различни култури. или контексти. Например кинеме с вдигнат нагоре палец означава добре свършена работа (или желание за пътуване на стоп в Северна Америка, но означава нещо изключително грубо в Австралия, когато се движи нагоре-надолу. И смесените послания не спират дотук. В Германия същото кинеме с вдигнат палец представлява числото едно, но в Япония вместо това означава „пет“.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Има обаче още едно усложнение при разбирането на невербалната комуникация. Въпреки че езикът на тялото не е универсален, емоциите зад него може да са. В проучване, проведено от американския изследовател Пол Екман, на участници от Запада, островни африкански общности и Нова Гвинея беше показана колекция от повече от 10 000 портрета, илюстриращи различни изражения на лицето (намръщен мъж със сбръчкани вежди показва гняв; същият намръщен човек с наведени очи показва тъга). Когато 90 процента от участниците, независимо от културния произход, идентифицират едни и същи емоции в снимките, Екман заключава, че има поне седем универсални изражения на лицето: гняв, отвращение, страх, изненада, щастие, тъга и презрение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Така че докато махането или вдигането на палец може да не се преведе при следващото ви пътуване в чужбина, истинският израз на емоция вероятно ще го направи.