Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени посочиха 3 причини да не миете месото преди готвене

23 април 2023, 10:00 часа

Бактериите и вирусите атакуват организма не само през дихателните пътища, но и през храносмилателния тракт при поглъщането на термично недостатъчно обработени продукти. По тази причина изглежда повече от логично старателно да се мият не само плодовете, зеленчуците и яйцата, но и суровото месо във всички негови разновидности – свинско, говеждо, овче, пилешко или дивечово. Да, ама не(!), тъй като има три основни причини това да не се прави:

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Първо, има реална опасност при миенето (или/и при изплакването) на току що закупеното (или престояло във фризера) месо – било то цяло или нарязано на парчета – да замърсите с неминуемо присъстващите в суровото месо вредоносни бактерии цялото пространство около мивката, включително прибори, оставени да съхнат чинии и чаши, други готварски аксесоари и дори да разпространите замърсяването из цялото помещение …

Ясно е, че с водните пръски и капки тези бактерии могат лесно да попаднат върху дрехите, кожата и дори направо в устата при консумирането на други, вече мити, но вторично замърсени продукти (салати, плодове, оставени открити млечни продукти). При това, попадналите върху кухненските принадлежности бактерии са в такова количество и така бързо се размножават, че за да бъдат унищожени се изискват много време, усилия и специални препарати.

Второ, месото не се консумира, по правило, в суров вид, което означава, че се подлага на термична обработка, при която всички бактерии умират, разбира се, при достатъчно висока температура. Последното изискване е особено критично при пилешкото месо, тъй като то често е замърсено с бактерии, които предизвикват инфекция със салмонела, чиито характерни симптоми са: общо дехидратиране на организма, суха кожа и лигавици, вялост, понижено кръвното налягане, ускорен пулс.

Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски

НИКОГА не мийте месо преди готвене

Доказано е, че при измиването на пилешко месо, водни капки, съдържащи вредоносни бактерии, се оказват разпространени на разстояние до около 1 метър. Ето защо е от съществено значение да се контролира температурата на нагревателната плоча, върху която се готви месото. Най-общо се приема, че температура около и над 55°C е достатъчна за унищожаването на бактериите, съдържащи се в приготвяните за скара или за готвене парчета месо.

Разбира се, в зависимост от вида на месото, допустимата долна граница за температурата на готвене е различна: докато за говеждото месо тя варира около 60°С, то при пилешкото месо температурата на нагрявания с месото съд би следвало да не бъде по-ниска от 75°С. 

Трето, друга, несвързана директно със здравето, причина да не се мие месото преди готвене, е, че струята течаща вода, особено ако е гореща, действа разрушаващо върху повърхностния слой на месото и така, на практика, елиминира сочните ароматни сокове, които се оказват изпарени заедно със съдържащата се в месото вода.
Във връзка с гореизложеното, ето ви предлагаме три съвета с практическа стойност:

Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат

Защо е ОПАСНО да мием месото, преди да го сготвим

1. След закупуване, месото не следва да бъде мито или изплаквано, а преди нарязването му на парчета, предназначени за готвене или пържоли, е желателно неговата повърхност да бъде леко потупвана с хартиена кърпа (която да се изхвърля незабавно, а ръцете да бъдат старателно измивани с гореща вода и сапун).

2. Не е препоръчително месо, закупено, за да бъде замразено за определено време, да се измива, тъй като това няма да намали съществено количеството на бактериите в него, но ще редуцира значително срока му на годност. Препоръчително е закупеното месо просто да се опакова и да се остави на съхранение във фризера.

3. Месо следва да се купува единствено от доверени доставчици, предлагащи го с естествения за прясното месо аромат; всякаква чужда миризма хвърля съмнения относно колко прясно е месото. Друг важен критерий е цветът на месото: мазните бели части не трябва да изглеждат потъмнели, свинското следва да е розово, а говеждото – наситено червено (кафяв оттенък на месото показва, че месото не е прясно). При това, свежестта на месото се проверява като се постави върху плоска повърхност, натисне се с пръст и се следи дали бързо възвръща първоначалната си форма.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес