Синият е един от най-разпознаваемите цветове, тъй като го свързваме с цвета на небето и морето, които присъстват навсякъде около нас. То е основен цвят от спектъра на бялата светлина и един от трите основни цвята, от смесването на които се получават всички останали цветове.
История на синия цвят
Интересна е историята на синия цвят, който в древността е считан за магически, притежаващ мистични сили, по-късно се възприема като цвета на кралските особи, а след това синьото багрило се използва за униформите във флота, болниците и за работниците в промишлеността.
От кралете до фабриките – странен път извървява този цвят, свързван и асоцииран със спокойствието, считан, че повишава производителността, че продава и убеждава успешно. Мистичността на цвета е породена от редкостта му и от трудния достъп до този цвят, за който химикът Хайнц Берке отбелязва, че онова, което го прави толкова рядък цвят е фактът, че не е земен цвят... „не го намираме в почвата“.
Цветова символика – кой цвят какви събития привлича в живота ти
Най-ранните форми на син пигмент са били извлечени от полускъпоценни варовикови скали „лапис лазули“, откъдето идва и името на цвета – латинската дума „lapis“ се превежда като „камък“, а „lazuli“ означава „синьо“. Лапис лазули е бил особено популярен в древен Шумер и Египет, където камъкът е използван за направа на бижута и дори за гробницата на фараона Тутанкамон.
Нюанси на синия цвят
Отличават се многобройни нюанси и оттенъци на синия цвят, сред които:
- ултрамарин, особено популярен по време на италианския Ренесанс и един от най-разпространените цветове в историята на западното изкуство,
- египетско синьо – цвят, създаден преди около 4500 години за задоволяване на нуждите на Египет, откъдето носи и името си, синтетичен пигмент,
- индиго, цветът, кръстен на растението, от което се добива, подхранил търговията с африкански роби и станал част от „цветния спектър“ на Исак Нютон,
- пруското синьо, синтетичен цвят, чиято родина през 18 век е Германия,
- азурит,
- кобалтово синьо,
- циан – синьо-зелен цвят,
- турско синьо, чиято история е интересна, а името му не е случайно и е свързано със страната, от която произхожда – Турция. Със сигурност знаете как изглежда този цвят и вероятно дори имате дрехи и аксесоари в гардероба си, решени в него, но е твърде вероятно да не подозирате каква е историята на любимото ви турско синьо, намиращо приложение както в интериора, така и в модата.
Цветовете, които ни правят щастливи
Турско синьо – историята на цвета
Интересна е технологията, по която се е получавал този цвят, като историята му не просто е свързана с Турция, а по-конкретно с турските храмове – джамиите. Преди години в джамиите е имало множество лампи, пълни със зехтин, при чието горене от дима черни сажди покривали повърхността на купола на джамиите. Тези сажди се превръщат в основна съставка на боята, наречена турско синьо, но другите съставки не са по-малко любопитни и странни – борова смола и… кръв от гугутки.
Любопитен факт е, че не турското синьото, а червеният и белият цвят, които са част от флага на Турция, са националните цветове на тази държава. Тюркоазът, който е част от турската култура, също се смята за един от цветовете на Турция. Турско синьото, макар да носи името на държавата и да се прави от саждите в джамиите, остава извън цветовете, считани за национални в Турция.
Въпреки това т.нар. турско синьо е цветът, който е отражение на историята, изкуството и идентичността на южната ни съседка, като през вековете е виждан често върху традиционното облекло на дамите в Турция – турските рокли и по-скоро по-специфичните турски дълги рокли. Роклята, решена в турско синьо, е не просто дреха, а символ на културна идентичност и гордост от принадлежността към тази нация.
Изключително популярен предмет от историята, културата и традициите на Турция, също решен в турско синьо, е синьото оченце, което и у нас се носи и слага на бебчетата, за да ги пази от уроки. Носенето на синчец е културна практика на повече от 5000 години, а ролята му е свързана с това да пази от злото, от зли очи, от уроки и новородения член на семейството, и новия дом, и новата кола. Амулетът Назар е предназначен за предпазване от зли духове и винаги е решен именно в популярния турско син цвят, тъй като се счита, че този цвят излъчва голяма енергия, може да успокои ума и исторически е свързан с Бог в небето, който ще предпази носещия талисмана от всяко зло.