Оризът е световноизвестна и използвана зърнена храна в най-различни култури. В българската традиция оризът също се използва често и в множество ястия. Съществува разнообразие от видовете ориз, като количеството нишесте в състава му е различно. Това можем да установим в зависимост от отделената бяла течност. На етикетите на някои опаковки виждаме, че е препоръчително оризът да се изплаква преди готвене, а на някои места не виждаме подобен текст. Кое е правилно и трябва ли оризът да се изплаква винаги преди да пристъпим към преработката му?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Как да приготвяме ориза?
Да изплакваме ориза задължително, като следваме съветите на нашите майки и баби, или да пропуснем тази част, следвайки съветите на производителите? Според някои специалисти и кулинари е важно да изплакваме ориза по същата причина, поради която измиваме плодовете и зеленчуците преди консумация. По обвивката му може да са се струпали прах, мръсотия, бактерии, химикали и др. замърсявания, които могат да доведат до рискове за здравето, ако не се опитаме да ги „заличим“. Това се осъществява посредством изплакването и накисването.
За да си подсигурите безопасна храна и спокойствие, по-добре измивайте ориза преди готвенето му. По този начин, твърдят кулинарите, се подобрява и текстурата му, той ще стане по-пухкав и лек, което е подходящ ефект за много рецепти и ястия. Това се дължи на водата, която отмива част от нишестето по ориза.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Здравословно ли е да консумираме ориз?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Много хора директно заличават ориза, когато започват хранителен режим или диета, за да свалят по-бързо излишните килограми. От друга страна пък, той е неизменна част от менюто на много спортисти. И така мненията за полезността на ориза са противоречиви. Белият рафиниран ориз съдържа много въглехидрати, но е сред най-консумираните варианти.
Чаша сварен ориз съдържа около 260 калории, 5 грама протеин и по-малко от 1 грам мазнини, като по-голяма част от калориите се дължат на въглехидратите в него. Рафинираният ориз не се препоръчва на хората, които са с наднормено тегло или искат да стопят излишните мазнини. Той е и най-нездравословният вид. Има обаче и нерафинирани видове ориз, които можем да консумираме при диета.
Оризът е добър източник на витамини, фибри, антиоксиданти и минерали. Въглехидратите са важни за достатъчното енергия в тялото ни, като и това е причината много от спортистите да включват ориза в храненията си. Той спомага и за мускулния растеж. Специалистите сочат, че въглехидратите трябва да заемат между 45-65% от дневния калориен прием. Други храни, богати на въглехидрати, са бобови растения, семена, зърнени култури, плодове и зеленчуци.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод