Целината е листен зеленчук, роден в средиземноморския регион. Корените, стъблата, листата и дори семената на това растение са годни за консумация и се използват в кулинарията. Целината стана много популярна заради полезните си свойства. Но не всичко е толкова просто.
Полезни свойства на целината
1. Подобрява функционирането на стомашно-чревния тракт
Още: Целина в саксия: Ето как трябва да се отглежда
- Стимулира производството на стомашен сок заради съдържанието на органични киселини (аскорбинова, лимонена, оксалова, ябълчена, винена).
- Предпазва стомашните клетки от увреждане и инхибира растежа на H. Pylori.
- Подобрява жлъчния поток и стимулира чревната детоксикация заради голямото количество разтворими и неразтворими фибри.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
2. Предотвратява диабет и затлъстяване
Благодарение на комбинираното действие на биологично активните си вещества:
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Целината – здравословен избор или мит: Ето какво казват диетолозите
- Повишава както чувствителността на клетките към инсулин, така и концентрацията му в кръвта, като по този начин подобрява транспортирането на глюкоза през клетъчната мембрана и нейното използване от тъканите, а също така насърчава превръщането на глюкозата в гликоген в черния дроб;
- Намалява нивото на глюкозо-6-фосфат (глюкозахарид) в черния дроб и нивата на кръвната захар;
- Намалява натрупването на липиди в черния дроб.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
3. Бори се със свободните радикали и забавя стареенето
Високото съдържание на лимонен, селен, гликозиди и флавоноиди дава на целината способността да намалява оксидативния стрес и да повишава активността на антиоксидантните ензими.
Още: Как се приготвя чай от целина?
4. Предпазва сърдечно-съдовата система
Съединението 3-n-бутилфталид в растението намалява кръвното, лошия холестерол в кръвта и засилва производството на ангиотензин-конвертиращ ензим II, който поддържа здравето на сърдечно-съдовата система.
5. Лекува репродуктивната система на мъжете и жените
Има болкоуспокояващо действие при дисменорея (болезнена менструация) и повишава сексуалното желание при жените благодарение на растителен аналог на естрогена. При мъжете, благодарение на антиоксидантните си свойства, подобрява функцията на спермата и може да насърчи зачеването, а благодарение на хормона андростерон, естествен афродизиак, повишава потентността.
6. Укрепва костите и предпазва от ставни заболявания
Диуретичният ефект на целината спомага за отстраняването на кристалите на пикочната киселина и благоприятен ефект върху протичането на възпалителни ставни заболявания. Витамин К в растението помага за усвояването на калция и укрепва костната тъкан.
Потенциални вреди от целината
1. Ако имате уролитиаза, трябва да избягвате да пиете сок от целина, тъй като съдържа много калий, апиол, аспарагин може да имат силно диуретично действие и може да провокира движението на камъни.
2. По време на бременност, особено през третия триместър, целината може да провокира преждевременно раждане, тъй като апиолът в растението увеличава притока на кръв към матката и предизвиква засилени контракции. Ако кърмите, трябва да се консултирате с лекар - продуктът съдържа много активни етерични масла, които могат да причинят алергична реакция при детето.
3. Ако киселинността на стомашния сок е висока, сокът от целина е противопоказан, тъй като ще увеличи секрецията на солна киселина.
4. Ако имате нарушение на кръвосъсирването, трябва да се консултирате с вашия лекар, тъй като високите нива на витамин К могат да имат неблагоприятен ефект и да допринесат за кървене.
5. Ако сте склонни към алергии. Реакцията към целина може да се прояви локално - поява на повърхностни язви по устната лигавица, стоматит, подуване на устните, езика, дрезгав глас.