Опаковките на хранителните продукти са важни за тяхното качество и свежест. Въпреки това материалът, използван в тези контейнери, играе съществена роля за здравословния аспект на храната.
Още: Китайска Нова година 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: 18 януари - 5 забрани и 3 обичая на празника, които всеки трябва да знае
Още: Защо в някои страни не държат яйцата в хладилник: Безопасно ли е и ние да го правим
В много домове храната се съхранява предимно в пластмасови контейнери, които могат да се купят евтино от пазара. Но тези продукти ни струват скъпо за нашето здраве.
Материалът, особено пластмасата, успява да превърне здравословната храна в токсична, канцерогенна храна. Пластмасата съдържа химикал, известен като бисфенол-А (BPA). Този химикал се използва за създаване на пластмаси от началото на 60-те години и продължава да се използва до днес. BPA се намира в много от най-използваните опаковки за храни и напитки в света всеки ден, като бутилки за вода, кухненски прибори, консерви и др.
Още: Кога е измерена най-ниската температура в историята на България?
Още: Какво по традиция се слага на трапезата на Атанасовден?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Почистване на котлен камък с оцет - мисията е възможна!
Още: Хидратна вар в почвата – защо опитните градинари я ползват?
Когато храната влезе в контакт с пластмаса, метал или други материали, е много вероятно тя да бъде замърсена с този опасен химикал, който освен всичко друго причинява увреждане на мозъка, сърцето и белите дробове, но също така насърчава появата на рак. Проучвания, установи силна връзка между BPA и повишеното кръвно налягане при възрастни.
Лекарите от Харвард, от друга страна, призовават за повишено внимание и съветват да се използват възможно най-малко тези пакетирани храни и да се избират пресни храни. Вместо пластмаса или други вредни материали експертите предлагат да се използва стъкло, стомана или порцелан за опаковане и съхранение на храна.
Някои начини за "победа" над пластмасата
Още: Прости стъпки за чисти плодове и зеленчуци без пестициди
Още: Френска балерина изуми света с танц във водите на Антарктида (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: За добро настроение: Как да си отгледаме мини карамфили в саксия