Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Това растение удължава живота

04 март 2022, 13:15 часа

Борбата със стареенето на клетъчно ниво е в основата на по-дългия живот, съхраняване на младостта на кожата и на нормалното функциониране на тъканите и органите. Известни са вещества, които подпомагат борбата с увреждащите клетките свободни радикали и са отлична превенция на преждевременното остаряване, както и такива, които работят на клетъчно ниво за удължаване на живота. Сред тях са терпеноидите. Те се съдържат в редица растения, билки, плодове и зеленчуци, но най-ефективни са в точно едно растение, считано в Древна Гърция за изключително лечебно и за единствено спасение при ухапване от змии – хвойната.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Какво представлява хвойната?

Хвойната е храст от семейство Кипарисови. Използват се както плодчетата на хвойната, които са годни за бране през есента, така и извличаното от нея етерично масло. Негов източник са всички части на хвойната, като най-ефективно е добитото именно от плодовете. Маслото е употребявано в ароматерапията като афродизиак, за успокояване на нервната система, при стрес и безсъние, паник атаки и за повдигане на настроението и духа.

Ползи от хвойната

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Ползите от консумацията на хвойна за здравето са известни от незапомнени времена. Намирала е приложение в народната медицина, а в Рим е добавяна във виното, за да облекчи чернодробни заболявания. В днешни времена изследвания на руски учени сочат, че има данни хвойната да удължава живота, борейки се със стареенето на клетъчно ниво според сайта „Здравето“. Предстоят още изследвания, преди да бъде направено официално заключение, но набраните данни сочат безспорни доказателства в полза на изложените факти. Към момента за хвойната е известно, че се справя с понижаване на нивата на лошия холестерол, подходяща е за профилактика на рака на белия дроб и млечната жлеза и забавя прогресирането на възрастовите изменения, с което допринася за нормалното функциониране на органите и общото здравословно състояние на организма. Тя намира приложение и при:

  • ревматизъм и болки в ставите и мускулите,
  • зъбобол,
  • стрес и проблеми със съня,
  • кожни несъвършенства – акне, дерматит, екзема,
  • детоксикация на червата, затруднения в изхождането, колики, язва,
  • белодробно възпаление,
  • стимулиране на имунната система,
  • подобряване на кръвообращението.

Със своето действие, насочено към подобряване на метаболизма, нормализиране на нивата на кръвната захар, триглицеридите и холестерола, подобряване на храносмилателните функции, освобождаване от излишните течности, борба с вируси, бактерии и гъбички, хвойната се превръща в растение, облекчаващо редица заболявания.

Кой трябва да се въздържа от консумация на хвойна?

На първо място това са хората с бъбречни заболявания, тъй като прекомерната употреба вреди на бъбреците. Бременните дами също следва да стоят далеч от хвойната. При наличие на хронични заболявания е необходима консултация преди употреба.

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес