Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топ 5 разлики между коняк и бренди

15 април 2022, 13:15 часа

Конякът и брендито си приличат по вкус и вид, затова не е изненада, че много хора не знаят какви са разликите между двете.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Кои са основните разлики между коняк и бренди?

Краткият отговор е всички видове коняк са бренди, но не всички видове бренди са коняк.

Ети и основните 5 разлики:

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

1. Сертифицирането

Бренди е всякакъв вид дестилирано вино или ферментирал сок от плодове, произведени навсякъде по света. Конякът е сетритифицарано AOC бренди (AOC е сертификат за качество на произхода). Производството на бренди не е регламентирано със строги закони, поради което съставките, производственият процес и напитката в готов вид са изключително разнообразни.

Плюсове и минуси на БИРАТА

2. Появата

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Според много историци брендито е създадено поради необходимостта да се освободи пространство по време на транспортирането на вино отвъд океана през 16-ти век. Търговците решават, че ако дестилират виното или го затоплят до степен, в която част от водата се изпари, ще освободят голяма част от мястото, което заема в корабите. А това ще намали транспортните разходи. Първоначалният план на търговците е да разредят това концентрирано вино с вода, след като достигнат крайната дестинация. След като го опитват откриват, че процесите на дестилация и отлежаване са превърнали виното в уникална напитка, която няма нужда от разреждане с вода. Така се ражда брендито.

Според френски закон името “коняк” се отнася само до тези видове бренди, които се произвеждат в района на град Коняк в западна Франция. Тебеширената почва в региона придава на брендито този уникален вкус. Коняк може да се прави само от 3 сорта грозде: уни блан, коломбар и фол бланш.“

3. Производството

По време на ферментацията на коняка или процеса, през който гроздовият сок се превръща във вино, не се добавят никакви ферментационни агенти. Конякът трябва да се дестилира в специален меден казан, наречен алембик. След това трябва да отлежава в дъбови бъчви минимум 2 години. Някои видове коняк отлежават над 40 години. Производството на коняк е защитено със закон от френското правителство, според който коняк се произвежда от определени сортове грозде по строг производствен процес.

Повечето видове бренди се произвеждат от грозде, но някои могат да се правят от дестилиран сок на други плодове като праскови или къпини. В много страни не се изисква брендито да отлежава, макар в САЩ на продукт, който не е отлежал, се поставя етикет “младо бренди”. Въпреки липсата на изискване за отлежаване, много производители съхраняват брендито в дървени бъчви за няколко месеца. Много производители оцветяват напитката, добавяйки плътен златист нюанс, за да създаде впечатление, че е отлежавала дълго време.

Каква е разликата между уиски сингъл малц, бленд, скоч и бърбън

4. Вкуса

Двете напитки се различават по вкус.

5. Къде се произвеждат

Във Франция най-големите производители на коняк са Хенеси, Мартел, Реми Мартен. Има и по-малки производители като Maison Painturaud Frères, който произвежда и “Пино де Шарант”.
Бренди се произвежда основно в Калифорния, САЩ. Основните видове бранди са Christian Brothers, E & J Gallo и Korbel et Paul Masson.

Как се пие бренди?

Бренди се пие през студените месеци, защото питието приятно сгрява не само тялото, но и душата. Доброто бренди върви чудесно с шоколад, кафе и пура. Обикновено се сервира около час преди вечерята като аперитив или след десерта като диджестив.

Как се пие коняк?

Коняк се пие обикновено след хранене. Пие се в затоплена специална чаша без лед. Съществува правилото за трите C (cognac, coffee, cigar - коняк, кафе, пура). Пие се бавно на малки глътки. 

Една от най-скъпите напитки в света е коняк Анри IV Дудонон. Той е включен в Книгата на рекордите на Гинес през 2009 г., когато бутилка от това питие беше продадена на търг в Дубай за 2 милиона долара.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес