Официален за 29 страни и над 35 световни организации, говорен на всички континенти и от над 370 милиона души, изучаван и избиран като чужд език в редица държави, сред които и България, френският език е сред най-популярните и попада в топ 5 на най-говорените в света.
Още: Какви подправки задължително се слагат на боб със зеле - става уникално
Още: Как да определим точното количество подправки за кайма
История на френския език
Произходът на френския език е сходен с този на останалите романски езици – от латински. Срещаме го за първи път в Страсбургските клетви през 842 г. сл. н. е. В онези векове говорим за старофренски език, един от диалектите на който става основа на среднофренския език. Своята най-голяма значимост, която се оказва решителна за бурното развитие и разпространение на езика, френският добива през 1539 г., в която е обявен от краля на Франция като език за всички правни въпроси. Постепенно френският език напуска границите на страната, в която се е зародил и става все по-популярен по широкия свят. За това през 17 век помагат и управляващите Франция лидери, имащи внушително влияние върху други европейски нации. Заражда се съвременният френски език, който и до днес се говори из целия свят, а думи от него са така проникнали в лексиката на много европейски народи, че не се възприемат като чужди. Българският език не е изключение – част от него са редица френски думи, за които е възможно дори да не подозирате, че не са родни за езика ни. Френските думи навлизат в българския най-вече през епохата на Възраждането. След извоюването на така жадуваната свобода френски термини, свързани с културния прогрес, също стават част от езика ни.
Още: Френски ефект на устните: Как да го постигнете без инжекции?
Още: Кой наш град се смята за "най-слънчевият"
Още: Защо новогодишните ни цели не работят?!
Френски думи в българския език – топ 20
За мерси не ме търси
Още: Какво трябва да знаем за готвенето с кокосово масло?
Още: Груби грешки, които много домакини правят с шоколадовия ганаш
Със сигурност сте чували този шеговит израз, а вероятно разпознавате „мерси“ и като френска дума. За разлика от много френски думи в българския език, които не възприемаме като чужди и чийто произход не ни е известен, фактът, че мерси е френска дума не е тайна за никого. Използва се у нас в разговорната реч почти наравно с благодаря и е в топ 20 на най-използваните френски думи в българския език.
Сутиен
Още: Лекар: Как влияе сланината върху нашия холестерол
Още: В колко държави се говори официално на френски
Няма как тази френска дума да не попадне в топ 20 на най-използваните френски думи. Първо, защото нямаме българска. Второ, защото тази част от дамското бельо – сутиенът се появява като заместител на корсета именно във Франция и е дело на френски стилист.
Гардероб
Някога дедите ни са имали ракла, дрешник, днес имаме гардероби. Думата е френска и тъй като дрешници не се предлагат и използват, то масово употребяваме именно тази дума – гардероб, с което тя попада в топ 20 на най-използваните френски думи в българския език.
Асансьор
Още: Кои френски думи в българския език се използват всеки ден?
Още една дума, навлязла в езика ни от френски, за която нямаме български вариант и която употребяваме ежедневно и масово в речта си.
Гара
Вероятно не подозирате, че гара не е българска дума. Френска е и всички я употребяваме масово.
Бюро
Подобна е и ситуацията с думата бюро. Някога се е използвала думата писалище, но днес работим на бюро и купуваме бюро, така че думата попада в топ 20 на най-употребяваните френски думи у нас.
Портмоне
Изминал е дълъг път от кесията с жълтици до портмонето. Откриваме го във всяка дамска чанта и джоб на мъжко сако. Забележете колко пъти на ден използвате думата и няма да сте изобщо изненадани, че е на чело на най-употребяваните френски думи в българския език.
Десерт
Любопитно е какво точно означава думата „десерт“, а именно – „да се изчисти масата“, като произходът е от френската дума desservir (la table). Обичаме десертите и нямаме нищо против да изчистят масата и да ни поднесат такъв, без да се вълнуваме с какъв произход е и десертът, и името му.
Пижама
Бабите ни са използвали нощници, но днес масово се радваме на удобството и комфорта на пижамите, а думата е част от топ 20 на най-използваните френски думи в българския език.
Паспорт
Преди личните карти документът за самоличност е бил именно паспортът. Днес е нужен за пътуване извън границите на ЕС, което продължава да прави думата масово употребявана у нас.
Колан
Конфитюр
Паркет
Тоалетна
В миналото са наричали това санитарно помещение клозет. Днес тоалетна е дума, която всеки от нас употребява по няколко пъти на ден.
Гараж
Шанс
Шофьор
Букет
Блуза
Балон
Не се ангажираме да подредим от 1 до 20 според честотата на тяхната употреба 20-те най-използвани френски думи в българския език, но със сигурност блуза, тоалетна, тоалетна, гардероб и други, които използваме всеки ден, биха били първенци.