Хълцането е забавно понякога за околните, но за хълцащия е изключително неприятно, нарушава ежедневните дейности и пречи на изпълнението на определени задачи – например пречи на говоренето пред клиенти или пред публика, по време на работа или забавление, нарушава и качеството на съня. Появата на хълцане в неподходящ момент може да бъде много стресираща. Ако продължи по-дълго, то води и до сериозен физически дискомфорт и понякога дори до болезнени усещания при хълцащия. Старите хора казват, че хълцането е свързано с това, че някои говори зад гърба ви. Съществуват 10 разпространени поверия, които отговарят на въпроса защо хълцаме.
Защо хълцаме – 10-те най-известни поверия
1. Едно от най-разпространените поверия сочи фактът, че сте обект на завист, като причина, обясняваща защо хълцаме.
2. Някои гадания дават различни отговори на въпроса защо хълцаме според часа, в които се случва това. Хълцане сутрин между 7 и 8 часа означава, че скоро ще срещнете любим човек, между 9 и 10 часа – че имате ухажор, който ви обожава, между 11 и 12 – че любимият мисли за вас, между 13 и 14 часа – че е време да преосмислите връзката си и да останете сами, ако тя не ви удовлетворява, между 17 и 18 часа – че ще сънувате бъдещата си половинка, между 23 и полунощ – че ще имате неочаквани гости.
3. Друго поверие отговаря на въпроса защо хълцаме с кратичкото "някой ви споменава".
4. Злословенето по ваш адрес зад гърба ви е разпространено поверие, което обяснява защо хълцаме.
5. Сред разпространените поверия битува и това, че хълцаме, когато някой мисли за нас. Може да мисли положително, да му липсваме, не е задължително да злослови или да ни споменава с лошо. Ако ви е любопитно кой мисли за вас, намислете име и минете по веждата си с пръст. Косъмче от веждата върху пръста означава, че сте отгатнали "виновника" за хълцането ви.
6. Хълцането, което ни буди от сън между 3 и 4 часа сутринта, следва да ни подскаже, че трябва да опитаме късмета си с лотарийни игри, тъй като ни очаква забогатяване.
7. Хълцането рано сутрин, преди да се съмне, между 5 и 6 часа дава романтичен отговор на въпроса защо хълцаме – някой приятел ни обича и скоро приятелството ще прерасне в романтичен романс.
8. Народните поверия твърдят, че бебетата и малките деца хълцат, когато им е студено. Това е друг отговор на въпроса защо хълцаме, свързан с народните вярвания, който, обаче, имайте предвид, че е недоказан и непотвърден от медицината и единствената причина одеялото наистина да спира хълцането при малките деца е, че топлината съдейства за отпускане на диафрагмата.
9. Хълцането може и да ви подсказва, че липсвате на някого, твърдят народните поверия. Може да е любим човек, приятел или член на семейството. А може и да е шефът, който не се справя с работата, докато сте в отпуска, тоест не е задължително липсата да е свързана с романтични изживявания и чувства.
10. Ако вярвате в поверията и ви е любопитно защо хълцате в даден ден и час, имайте предвид, че съществува гадаене по дни и часове, с което може да се забавлявате.
Как медицината отговаря на въпроса защо хълцаме?
Медицината посочва няколко причини за появата на хълцане, които нямат нищо общо с поверията. Някои от тях са безобидни, други изискват консултация със специалист. Имайте ги предвид и се консултирайте с лекар, ако имате и други симптоми.
- Бързо хранене и недостатъчно сдъвкване на храната, при което се появяват спазми в диафрагмата и мъчително продължително хълцане.
- Киселини или рефлукс.
- Прием на определени медикаменти, които предизвикват хълцането като страничен ефект.
- Язва, раздразнени черва, болести на жлъчката.