На малката територия на България са разположени 214 православни манастира, от които 122 са действащи. Бурната история по българските земи предопределя и съдбата им. Повечето са били многократно разрушавани, построявани отново и отново.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Най-старите манастири в България:
1. Бистришки манастир “Св.св. Йоаким и Анна”
се намира на 2 км югоизточно от с. Бистрица. Оригиналният манастир е построен през IX-X в.и разрушен през XIV в. от османските нашественици. През 1925 г. са открити основите на първия манастир. Църквата датира от 1947 г., построена върху могилен некропол.
По време на християнски празници в двора се събират хора, дошли да пият лековита вода от аязмото. В манастирския двор има вековни дъбове, за които се вярва, че имат силно енергийно излъчване.
Коя е най-старата държава в Европа?
2. Манастир “Св.Пантелеймон”, Велики Преслав
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Основан е през IX в. и е разрушен през XI в. При разкопки от началото на XX в. са открити запазените останки от оригиналната сграда. Средновековният манастир е представлявал комплекс от кръстокуполна църква, жилищни и стопански сгради. Предполага се, че тук са творили учениците на Кирил и Методий - Климент Охридски и Наум. Тук през 907 г. умира княз Борис Първи, който се замонашва след слизане от престола.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Настоящият манастир е внушителна 70-годишна сграда, наследник на оригиналния средновековен комплекс. Разположен е на 6 км от руините на древната обител. От 2011 г. манастирът отново е действащ, мъжки.
3. Чипровски манастир “Св. Иван Рилски”
Разположен е на около 7 км от град Чипровци. Основан е през X в. и е известен като просветен и книжовен център. Участниците в Чипровското въстание от 1688 г. го използват като убежище. Днес Чипровският манастир е действащ мъжки манастир.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Ново откритие - коя е най-старата гора в света?
4. Рилски манастир “Св. Иван Рилски”
Най-големият манастир и един от символите на България е Рилският манастир. Основан е през първата половина на X в. Историята му е свързана с живота на първия български светец - Свети Иван Рилски, живял няколко години в пещера, разположена близо до днешния манастир. Рилският манастир е включен в Списъка на ЮНЕСКО, като част от световното културно наследство.
В комплекса има около 300 помещения, от които 100 са монашески килии.
5. Бобошевски манастир “Св. Димитър”
Той е недействащ православен манастир, един от най-старите в страната. Възниква в началото на X в. над с. Скрино. Тук започва своя монашески път св. Йоан Рилски. Разрушен е през XIV в. Възстановен е по времето на Султан Баязид Втори. След Освобождението постепенно запустява. Днес е останала само манастирската църква, която е изцяло реставрирана.
6. Раковишки манастир “Света Троица”
Манастирът е разположен на 20 км от пещерата Магурата, близо до границата със Сърбия. Датира от X-XI в., но е разрушаван няколко пъти през османско време. През XIX в. е обновен. По време на Видинското царство на Иван Срацимир е важен духовен и просветен център.
Днес манастирът е действащ, мъжки. Обявен е за паметник на културата.
7. Тетевенски манастир “Св.Пророк Илия”
Той се намира в град Тетевен. Според легендата е основан през XI в. Друга легенда разказва, че цар Иван Шишман е подарил на манастира сребърен кръст. Днес върху църквата е открит надпис, който гласи, че през 1779 г. когато османците опожаряват Тетевен, манастирът е оцелял. Манастирът е действащ.
8. Аладжа манастир
Той е скален манастир, разположен на 14 км от гр. Варна. Няма данни кога е възникнал, но се знае, че през X-XII в. вече е съществувал. Помещенията на манастира са издълбани на две нива в скала с височина почти 40 метра. Днес манастирът е популярна туристическа атракция.
9. Бачковският манастир “Успение Богородично”
Манастирът е вторият по големина манастир в България, разположен на живописния бряг на река Чая, на 9 км от Асеновград. Основан е през 1083 г. от грузинските братя Бакуриани. Комплексът съчетава уникална комбинация от византийска, грузинска и българска култура. Хиляди хора се събират тук на Великден, за да докоснат чудотворната икона “Св. Богородица Елеуса”, за която се вярва, че има силата да изцелява.
10. Гранишки манастир “Св.Лука”
Той се намира в подножието на Осоговска планина, на 8 км от гр. Кюстендил. Предполага се, че възниква през X в. и многократно е разрушаван от османските нашественици. През 1948 г. е възобновен. Днес манастирът е действаш, девически.