Тренировките и добрият външен вид са важна част от ежедневието на всеки хора. Ако фитнесът е ваша страст, но избягвате тренировките с тежести, прочетете следващите редове. В тях ще разбием някои известни митове и ще разграничим истините сред тях. Нека видим:
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/
Ако вдигаме тежести, ще сме много по-здрави и силни
Тежестите няма задължително да ви направят да изглеждате като културисти, но реалността е, че това няма да направи по-добра форма на мускулите ви. Тази заблуда идва от това, че по време на тренировката вие усещате това напомпване, а това същото усещане може да получите от цял ден стискане на стрес топка.
Това парещо чувство се получава от напълването на мускулите с кръв, но като цяло това не е основен фактор за тяхното изграждане и уголемяване. Ако искате да получите оптимален ефект от каквато и да е тренировка, проучете добре кои са най-правилните упражнения спрямо нуждите ви и се консултирайте с инструктор.
Още: Фразите за живота, които всеки изпитва рано или късно на свой гръб
Още: Стихотворение на деня, 7 януари, от Пейо Яворов
При спиране на тренировките мускулите се преобразуват в мазнини
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между автомобилите на дизел или бензин?
Още: Голям църковен празник иде утре, 7 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Това е тотален мит, защото мускулите и мазнините са изградени от съвсем различни тъкани. Може да покачите повече килограми, ако увеличите приема на мазнини, но това не значи, че мускулите ви са се превърнали в такива. При спиране на тренировките и промяна на начина на живот от здравословен към нездравословен, мускулите ви просто се свиват, но е невъзможно да се превърнат в мазнини.
Не може да тренираме, ако мускулите ни болят
Пореден мит, който е толкова разпространен в спортната култура, че много хора вярват безрезервно в него. Ако след по-тежка тренировка получите мускулна треска, която може да се усеща до 1-2 денонощия след нея, все още продължава да ви държи, това е индикация за изтощени мускулни клетки и „не бива да тренирате, докато не се възстановите“. Но това не е съвсем така.
Още: Пчелар: НЕ съхранявайте меда на това място, става безполезен
Още: Трапеза за Ивановден: Какво трябва да присъства по традиция на нея
Мускулната треска ни показва, че тренировките имат резултат, че мускулите ни се развиват и възстановяват. Имате редица проведени изследвания, показващи, че хората, при които мускулната треска продължава повече от 2 дни, но продължават да тренират, установяват, че тя минава много по-бързо, отколкото ако лежите вкъщи, не се движите и просто чакате болките да отминат.
Не бива да спирате тренировките, но пък може да правите по-леки такива. Вариант е просто да натоварвате друга част от тялото, на която нямате мускулна треска. Например ак болките ви са в областта на корема, съсредоточете натоварването в краката. Така няма да усещате толкова голям дискомфорт и ще има баланс в спортния ви режим.