Рибата е изключително здравословен продукт. Тя съдържа витамини от групите А, В, Е, D, както и протеини, микроелементи, необходими за нашия метаболизъм, йод, мастни киселини и още много полезни неща. Но не всяка риба е еднакво полезна.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Нека не поддържаме интригата - много експерти не препоръчват да се консумират два вида от този продукт. Ще поговорим за тилапията от семейство шаранови, както и за пангасиуса, който в Тайланд ласкаво наричат пасавай. С какво точно са опасни те - ще ви разкажем сега.
Заменете сьомгата с тази много по-полезна и евтина риба
Само на пръв поглед безобидни
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Тилапията и пангасиусът най-често се срещат в замразен вид. Те са просто обикновени парчета риба в магазина, какво може да е опасно тук? Но би трябвало да сте видели какво се е случило, преди да бъдат уловени, обработени и донесени на щанда. Работата е там, че тилапията и пагасиусът се смятат за „мършави“ риби. Това е така, защото те ядат всичко.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
И ако производителите ги отглеждат в изкуствени условия, те не харчат много за храна. Дават на рибите хранителни отпадъци, отпадни води или храна, но с ниско качество - най-евтината. Но това не е всичко.
Рибата може да е негодна за консумация и по други причини. Конкретно тилапията и пангасиусът изискват специален температурен режим. Ако тя не се спазва, рибата бързо ще изчезне.
Коя е най-полезната и коя е най-вредната риба
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Тилапията и пангасиусът също често са обогатени с хормони, вредни химикали и антибиотици. В замразената риба може да има дори Ешерихия Коли. А телата им са способни да натрупват и токсини от боклука (тъй като се хранят с отпадъци) и опасни метали - живак, кадмий, арсен и дори олово.
Ако все пак не можете да се справите без тилапия и пангасиус в диетата, можете поне да ограничите консумацията им до веднъж седмично. В същото време експертите съветват да избирате риба, която не е отглеждана в изкуствени условия, а в дивата природа. Тогава рискът продуктът да бъде натъпкан с химикали е многократно по-малък.
За децата и бременните жени е по-добре да изключат напълно приема на тилапия и пангасиус. Това ще бъде много по-безопасно за здравето.