Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тази фраза не ни успокоява, а ни състарява и ни лишава от радост

30 октомври 2024, 11:30 часа

С възрастта някои хора престават да се наслаждават на живота. Изглежда им, че всичко най-добро вече е зад гърба им. Според експерти, здравето се разрушава от негативни емоции и ние самите често блокираме тяхното преминаване.

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

„Преди беше по-добре“ - вероятно сте чували този израз и може би сами сте го казвали повече от веднъж. Колкото повече остарявате, толкова по-малко приятен е животът, поне за някои хора. Изглежда, че с възрастта има по-малко възможности, плюс здравето вече не е същото, няма сила за изпълнение на много идеи.

Но старостта не е свързана с паспортната възраст.

Още: Пари и устойчивост на стрес: Парадоксът на успеха

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Психологическата старост е, когато човек е сигурен, че всичко най-добро е отминало. Може да се появи на всяка възраст, а може и никога да не се появи. Психически старите хора имат цял ​​куп болести, проблеми със ставите и гръбначния стълб.

Физическото и психическото здраве са взаимосвързани. Има хора, които са на 70-80 години, но изглеждат страхотно, имат много хобита и практически никога не ходят на лекар. А има и такива, които на същата възраст дори не могат да стигнат пеша до най-близкия магазин.

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Защо се случва това? Една от основателните причини е стресът. Стресът се разделя на две категории:

  • този, който ни убива;
  • този, който ни прави по-силни.

Още: Това не е умора! 3 признака, че имате нервни заболявания

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Има едно събитие, но хората имат различни реакции. Например, за някой сериозният скандал с приятел е причина да помисли защо се е случило това и да се опита да коригира ситуацията. Стресът ще бъде минимален. Но за други такова събитие означава безпокойство, сълзи и пълна липса на разбиране какво да правят по-нататък. Тогава тялото буквално ще бъде покрито от вълна от стрес.

Някои изживяват стреса пълноценно и го оставят да си отиде, докато други потискат негативните емоции и ги изтласкват в подсъзнанието, следвайки най-опасния съвет: „Не го мисли!“.

Именно фразата „Не го мисли“ ни кара да се тревожим още повече и да остаряваме по-бързо.

Само си представете: отново и отново, година след година, вие не се притеснявате, не освобождавате емоциите си, потискате негативността, като по този начин се унищожавате отвътре. Физически най-нездравите хора често са много спокойни на външен вид, те са гъвкави и готови да угодят на всеки. Този тип поведение обикновено се постига чрез твърдо системно потискане на негативни емоции като раздразнение, гняв, негодувание, силно чувство за вина и съобразяване с други хора.

Още: МОН пусна тест за справяне със стреса и бърнаута на учителите

Когато потискате негативните емоции, положителните също ви напускат. Радостта, интересът и ентусиазмът не могат да дойдат отникъде.

Раздразнението се натрупва, лошото настроение се отразява на тялото ви, появяват се безсъние и хронична умора. Всичко това се отразява на физическото здраве, обострят се хроничните заболявания.

Не напразно съществува синдромът на разбитото сърце. И този орган се влияе от вашите емоции, което води до различни патологии.

Въпреки това, можете да повлияете на това как се чувствате. Отрицателните емоции трябва да се изживеят, твърдят психолозите. Но трябва да се направи правилно. Например, ако сте много ядосани, тогава има един трик, който трябва да опитате.. Накъсайте лист хартия на парчета и го изхвърлете. Гневът ще изчезне след няколко минути

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес