Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тайните на джебчиите, с които трябва да сте нащрек

22 февруари 2022, 15:20 часа

Работим в групи

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/

Противно на образа на самотния хитрец, който сте измислили в ума си, джебчиите често се обединяват в големи групи, за да следват жертвите си. Докато жертвата е разсеяна, техният съучастник ще се възползва от възможността да грабне предмети от неохраняеми джобове или чанти, като понякога стига дотам, че разрязва материала на чантите, за да получи достъп до съдържанието. Ако непознат все пак се приближи до вас на улицата, огледайте се за потенциален съучастник, за да определите дали непознатият е добронамерен или има скрити планове.

Използвайте само ТЕЗИ обществени тоалетни

Обичаме районите с висок трафик

Помислете за транспортни центрове, оживени улици и всяко друго място, където очаквате да имате ограничено лично пространство. На тези места джебчиите знаят, че хората очакват известно ниво на контакт с непознати и затова е по-малко вероятно хората да забележат леки удари или блъскане. Освен това движението на жертвите е предвидимо. Престъпникът може да синхронизира движенията си с ритъма на жертвата.

Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем

Още: Как да приготвим цяло пиле със зеле на фурна

Възползваме се, когато изглеждате най-разсеяни

Друга причина, поради която джебчиите търсят жертви в райони с висок трафик е, че това обикновено са зони на преход. Ако слезете от влак в град, който никога досега не сте посещавали, ще ви трябва време, за да се приспособите към заобикалящата ви среда. Тогава удрят джебчии. Хората са най-дезориентирани, когато преминават от една среда в друга. Екстремният пример е излизането от киносалон в средата на лятото, където преминавате от слаба светлина и силен звук към ярко слънце. Действията на джебчия не е задължително да се разглеждат като необичайни, тъй като умът не е установил какво е нормално.

Не мислете, че сте в безопасност в обществения транспорт

Може да е лесно да свалите бдителността си в автобуса или метрото – поне не сте на улицата, нали? Може да си мислите, че човекът до вас се е блъснал във вас заради тълпата, но той може да се опитва да бръкне в джоба ви. Дръжте портмонето или портфейла си пред тялото си преден джоб или да виси на корема, а не на гърба и дръжте ръцете си здраво върху отвора, за да можете да усетите всичко, което се опитва да влезе вътре.

Още: Голям църковен празник иде утре, 5 януари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Какво се прави на Ивановден за късмет

Направете радиатора си по-ефективен БЕЗ пари само с алуминиево фолио

Не бъдете прекалено предпазливи

Вече знаете, че гледането с разсеяност и носенето на ценности са неща, които трябва да избягвате, но дали предпазливостта не ви пречи на първо място да бъдете обект на джебчии? Донякъде противоинтуитивно, пътниците също могат да се направят по-уязвими, като очевидно проявяват прекалено голяма защита към ценностите си. Като постоянно потупвате джобовете си, за да проверявате портфейла си, вие сигнализирате на много внимателни джебчии, че джобът съдържа нещо ценно.

Ще се възползваме от добрите хора

Джебчиите се възползват от факта, че хората често са готови да помогнат на другите и те ще използват това в своя полза. Например, един джебчия, работещ в екип, ще изпусне нещо, което ще предложите да вземете, докато вторият джебчия използва разсейването като възможност да открадне вещите ви.

Не пътувайте с неща, които можем да вземем

В действителност единственият начин да гарантирате, че вашите неща няма да бъдат откраднати, е да не ги носите със себе си.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес