Рибата, независимо как е приготвена, е изключително полезна за здравето на човек. Пържената или панираната риба е най-предпочитана, защото е и най-вкусна. Няма да крием, че е по-калорична от печената или приготвената на пара, но ако я похапвате рядко и в разумни количества, не ще навредите на фигурата си.
Много домакини изпитват затруднения при приготвянето на панирана риба. Колкото и да се стараят и да опитват, тя никога не се получава така, както им я сервират в ресторантите. Приготвянето на риба е обвързано с майсторлък.
Ако не искате храната да се разпада в тигана, трябва да знаете тези няколко трика:
• Подсушаване;
Първото и най-важно нещо е да подсушите рибата, след като вече сте я почистили и измили. В зависимост от вида риба, може да панирате филета или шайби. Малките рибки обикновено се панират цели, като предварително биват почистени и измити.
Видове риба, които е по-добре да не консумираме
• Паниране;
Панировката е с фундаментално значение, когато става въпрос за перфектно приготвена риба. Ако искате да се получи хрупкава и апетитна, трябва първо да я оваляте в брашно, след това в яйца и накрая отново в брашно. Второто овалване е добре да бъде в царевично брашно. Към него може да добавите сол, черен пипер и други подправки по ваш избор.
• Панировка с бира;
Ако готвите морска риба, професионалните готвачи съветват да приготвите панировка от яйце, брашно и бира. Накрая се получава много сочна и вкусна.
• Паниране на филета.
Ако панирате бяло месо, може да ползвате сусамово семе. Задължително пробвайте тази панировка при пъстървата.
Ако пък ви се похапва риба с по-наситен аромат, може да използвате бадемово брашно. Ще се получи ароматна и хрупкава коричка.
Това са всички тънкости при приготвянето на риба, с които всяка домакиня следва да бъде запозната, ако иска да блесне в кухнята!