Настъпи вече есента, а тя е времето на настинките и грипа, което трябва да ни накара да се замислим за повишаване на имунитета си. Това ще е особено благоприятно в момента на пандемията на коронавируса.
Често ни се случва да избираме всякакви методи за подсилване на имунната ни система и защитата на организма ни срещу различни видове заболявания. Всички започваме да консумираме повече мед, да си правим чай с лимон, ехинация и други народни методи. Но дали наистина е правилно да ги употребяваме и кои от тях помагат? Ще ви разкажем в настоящата статия.
Магията на ехинацеята
Ехинацеята е чудесен метод за предотвратяването на настинка и грип. Учените обаче не са постигнали цялостен консенсус относно ползите на това растение. В света има няколко вида от него, като всеки се различава със своите различни активни съставки. Няма единодушна препоръка как да се приема, в каква дозировка и колко продължително да бъде лечението. Не можем еднозначно да твърдим доколко е полезна ехинацеята, но е факт, че е често употребявана.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Комбинация от мед, лимон и джинджифил
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Стотици години наред, комбинацията от мед, лимон и джинджифил се е смятала за чудодеен лек, който е помагал на хиляди хора да се предпазят от коварните настинки и грип. Но няма достатъчно доказани мнения, че използването на тези съставки ще ви гарантира бързо излекуване и възстановяване след боледуване. Може би по-скоро, включени в диетата ви, може да предотвратят процеса на самото заразяване.
Консумиране на много чесън
Всички знаем факта, че ако консумираме голямо количество чесън, нашият имунитет ще бъде защитен, а тялото ни ще устои на всички вируси и инфекции, които го застрашават. Факт е, че чесънът е силен антиоксидант и играе ролята на естевствен антибиотик, борещ се с различни видове микроби в организма и ги убива. Доста изследвания подкрепят това мнение. Но не бива и да прекаляваме с приема на чесън, поради факта, че може да раздразни стомашната лигавица и да предизвика хронични гастрити.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Използването на куркума в ястията
Много хора са на мнението, че куркумата е чудесна защита срещу вирусите, инфекциите и укпрева нашия имунитет. Но всичко това е доста преувеличено, защото няма гарантирани клинични доказателства за ефективността на това растение. Но пък е сигурно, че куркумата помага при различни възпаления, като помага на тялото да се защити от проникването на вируси в клетките. Често се консумира като съставка и подправка на различни видове ястия в кулинарията. Все пак не е добре да се прекалява и с нея и е хубаво да се консумира умерено.