Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съвети как да увеличим кърмата

21 май 2021, 08:40 часа

Ако сте забелязали, че потокът от мляко не е толкова силен, ако бебето ви се бъди много често и раздразнително след засмукването започва да плаче, то това са първи признаци, че кърмата ви намалява. За да стопирате този процес, докато е време, ето няколко съвети, които ще ви бъдат полезни:

1. Бъдете спокойна!

Стресът е  най-високият фактор, който действа на кърмата, защото за нея, е нужно тялото ви да има високи нива на пролактин, а хормоните на стреса го блокират.  Стресът, освен емоционално състояние, е и хормонално такова, а млекопроизводството е основно от хормонална гледна точка. Това е и причината, жени които имат хормонални проблеми, като поликистоза, да имат или много силен поток от кърма, или нисък такъв, в някои случаи.

2. Слагайте бебето на гърда изключително често или използвайте помпа.

Търсенето определя предлагането. По отношение на кърменето, това е изконно правило. Трябва да има висока стимулация или от страна на сукане, или помпете, ако бебето иска да спи. 

3. Никога не оставяйте жадна. 

Хидратацията е от изключително значение - винаги имайте чаша с вода / бутилка, близо до вас, опитвайте да изпивате около 3 литра вода дневно, докато кърмите. 

4. Яжте много пълнозърнести храни и ядки

Овес, ръж, лимец и всякакви други ядки, са изключително полезни през този период и спомагат за силен имунитет, здраво тяло и добро производство на кърма. Хапвайте овесени ядки за закуска, с малко подсладител и добър протеин, за да сте добре заситени.

5. Свържете се с консулант по кърмене. 

Безплатно е, няма нищо срамно или странно. Понякога даже грешна позиция, в която сме сложили бебето, докато се храни, може да му дава по-малко мляко, а както споменахме по-горе: "търсенето определя предлагането". Консултантите за кърмене са насреща, в големите градове може да се видите и с тях на живо, както и да общувате по телефона за насоки и съвети.

6. Говорете с педиатъра си.

Аналогично, педиатрите също дават добри насоки към новите майки, относно кърменето, продължителност, защо може да е намаляла и други.Няма нищо срамно или ненужно в това да потърсите помощ. Затова съществуват специалисти, лекари, хора с повече опит. Даже да поговорите открито с майка си  по темата, ако и тя е кърмила, би било полезно. Разпитайте приятелки и не се срамувайте или чувствате зле от това. С този проблем се сблъскват изключително голям брой жени.

Адела Петрова
Адела Петрова Отговорен редактор
Новините днес