Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Световен ден на слона: 12 невероятни факта за най-големите сухоземни животни на планетата

12 август 2024, 12:50 часа

Слоновете играят жизненоважна роля в своите екосистеми и допринасят за туризма и доходите на общностите в много региони. За жалост, с едва 40 000-50 000 останали в дивата природа екземпляра, видът е класифициран като застрашен. За да отбележим световния ден на слона, ето 12 факта за слоновете, които може би не знаете:

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

1. Слоновете са най-големите сухоземни животни в света

Като най-големия сухоземен бозайник на планетата, средностатистическият мъжки слон може да достигне до 3 м височина и тегло до 6 тона. Слоновете също така имат големи мозъци, които тежат около 4-6 кг. Това е най-голямото тегло за сухоземни бозайници. Тези, които живеят в дивата природа, могат да живеят до 60-70 години.

Още: Ново проучване: Слоновете в Африка се обръщат един към друг с имена, като хората

2. Африканските и азиатските слонове са двата основни вида

Африканските слонове са значително по-големи по размер и с по-големи уши във формата на африканския континент. За разлика от тях, азиатските слонове са по-малки и с по-закръглени уши. Двата вида също имат и различни хоботи: африканските слонове имат два разпознаваеми шипа на върха на хобота, азиатските имат само един.

Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Скорошни оценки сочат, че има около 415 428 африкански слона в дивата природа, половината от които се намират в Ботсвана и Намибия, Южна Африка. Азиатският вид е спаднал до под 30 000 екземпляра.

3. Азиатските слонове са застрашен вид

Още: Азиатските слонове погребват мъртвите си малки, показва проучване

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Азиатският слон е включен в Червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN) като застрашен вид, а популацията му продължава да намалява с всеки ден. Според някои оценки популацията на слоновете е намаляла с 50% през последните 75 години и вероятно в дивата природа са останали едва 20 000 азиатски слона.

Те могат да бъдат открити в гористите региони на Индия и в Югоизточна Азия, включително Мианмар, Тайланд, Камбоджа и Лаос. Около една трета от азиатските слонове в момента живеят в плен, много от тях са експлоатирани в туризма.

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата

4. Слоновете комуникират с вибрации чрез краката си

Това е един от най-интересните факти за слоновете: могат да комуникират чрез краката си. Съществуват много методи, чрез които слоновете могат да комуникират. Те могат да се обаждат един на друг – обикновено, когато поздравяват членове на семейството – те използват език на тялото и типични сетива като докосване и мирис. Един от най-уникалните начини за комуникация, които слоновете използват, обаче е чрез сеизмични сигнали, при които те създават вибрации в земята и позволяват на другите слонове да ги открият чрез краката и костите си. Каналът за комуникация може да работи при невероятно големи разстояния и скорост.

Още: Шофьор блъсна слонче в Малайзия: вижте какво направи стадото с колата му

5. Семейните единици на слоновете са матриархални

Матриархът на слонската група обикновено е най-възрастният и най-големият възрастен женски член на семейството и той води стадото, когато пътува на дълги разстояния за храна и вода. Матриархът е отговорен и за осигуряване на стабилност и разрешаване на конфликти. Членовете на семейната единица обаче често проявяват и изключителна екипна работа, когато става въпрос за групова защита, търсене на храна и споделяне на отговорностите по грижите за малко слонче.

6. Хоботите на слоновете функционират като техни ръце

Хоботът на слона е повече от нос за душене и дишане. Той функционира като дълга ръка, за да взема храна и предмети, да копае в почвата и стволовете на дърветата и дори да играе. Слоновете разчитат на хоботите си и за поемане на вода. Те могат да налеят до 12 литра вода в устата си. Наслаждават се на освежаващ душ, като засмукват вода и я разпръскват по тялото си с помощта на удобните хоботи. Само в хобота има около 100 000 различни мускула, като в края му са разположени „пръсти“ или шипове, които помагат за вдигането на малки предмети.

Още: Удивителните качества на слоновете - защо казваме "Помни като слон" и други

7. Бивните на слоновете са всъщност техни зъби

Слонските бивни са всъщност уголемени резци, които се появяват за първи път, когато слоновете са на около две години. Тези бивни изпълняват няколко важни функции. Използват се за копаене, за да се достигне до източници на храна и вода, както и за сваляне на кората на дърветата. За мъжките слонове бивните са особено важни – те обикновено са по-големи и се използват в битки за установяване на господство в стадото.

8. Слоновете са вегетарианци

Слоновете са тревопасни животни, чиято диета се състои изцяло от растителност. Въпреки че са най-големите сухоземни бозайници на планетата, цялата им диета се състои от корени, треви, плодове и кора. Въпреки това самото количество храна, което консумират, помага на животните да достигнат огромните си размери. Един възрастен слон може да изяде до 300 кг храна за един ден.

9. Слоновете имат невероятно дебела кожа

Дебелите кожи на слоновете не означават, че не се разстройват лесно, а по-скоро, че животните физически имат много дебела кожа, която ги предпазва от жестоката жега и слънцето. Кожата е и изключително суха, а многобройните гънки и бръчки могат да събират и съхраняват влага, когато слоновете се къпят във вода и кал.

10. Слоновете са високоинтелигентни създания

Слоновете се считат за едни от най-интелигентните животни в света, сравними с човекоподобните маймуни и делфините. Те демонстрират способност да изработват и използват инструменти с хоботите си, изпитват сложни емоции като състрадание и скръб и показват признаци за самосъзнаване, когато им се покаже огледало.

11. Бракониерството за слонова кост е унищожило 90% от популацията на слоновете през миналия век

Един от най-неприятните факти за слоновете е свързан с търговията на слонова кост. Слоновата кост, съдържаща се в слонските бивни, от векове е изключително доходоносна индустрия, която често е разглеждана като символ на статус. Поради масовото незаконно бракониерство през 70-те и 80-те години на миналия век, за да се задоволи търсенето на слонова кост особено в Азия, около 90% от популацията на слоновете в Африка е унищожена през миналия век. Въпреки че много държави вече са забранили търговията със слонова кост, повече от 20 000 слона биват убивани всяка година, за да се задоволи продължаващото търсене на места като Китай и Япония.

12. Конфликтите между хора и слонове нарастват

Поради повишаването на гъстотата на човешката популация и разрастването на земеделието, особено в страните в Африка, препокриването на човешките селища и местообитанията на дивите животни подхранва конфликтите. От посегателствата над слонове в местни ферми, които често са единственият източник на приходи за много хора, до деградацията на естествените местообитания поради застрояването на земята – опазването на слоновете и техните екосистеми е изключително необходимо.

Превод: БГНЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес